С напредването на възрастта, въпреки влошаването на здравословното състояние, хората стават по-щастливи, установиха учени от университета на Уоруик.
Британските учени са анализирали начина на живот и здравословното състояние на 10 000 души от САЩ и Великобритания и са ги оценили по 8 различни фактора. Сред тях са възприемането на общото здравословно състояние, на социалния живот и психичното здраве.
Изследванията са показали, че усещането за щастие е подобно на парабола. След като достигне минималната си точка на 45 години, с напредването на възрастта то започва да расте.
Според Саверио Стреинджърс, ръководител на изследването, причината е, че с възрастта хората по-лесно преживяват неприятните ситуации. За разлика от младите те имат по-добри защитни механизми, които им помагат да се справят с трудностите и негативните обстоятелства.
Причината може би се крие в по-малките очаквания от живота, което намалява стресовите ситуации в работата или личния живот. Освен това хората вече не са склонни да се самоизмъчват.
До подобни заключения е стигнала също Лора Карстенсен, професор по психология от Станфордския университет и известен експерт в областта на стареенето. В книгата си "Дългото светло бъдеще" тя твърди, че изследванията й през последните 30 години неизменно показват, че от гледна точка на емоциите, най-добрите години са тези в края на живота на един човек. Възрастните хора страдат по-малко от депресии, имат по-малко тревоги.
Освен това възрастните изпитват по-малко отрицателни емоции и по-добре се справят с тях, отколкото 20-30-годишните. "Мнозина, дори социолози, са в шок от тези резултати", твърди ученият.
Колкото по-възрастни ставаме, толкова повече живеем в настоящето и по-малко ни вълнуват мнението на околните и социалният натиск, които са толкова важни за нас през младежките ни години.
"Стареейки, ние усещаме, че времето отминава, затова за нас става особено важно да се насладим на всичко, което ни е останало", твърди Карстенсен. Според нея с възрастта се променя перспективата на възприятие, разбирането за това, което си струва твоето внимание, тревогите. Това е нов поглед върху живота, казва ученият.