ООН следи отблизо астероид, който има малък риск да се сблъска със Земята. Европейската космическа агенция (ЕКА) заяви, че има почти 99% вероятност той да премине безопасно покрай Земята на 22 декември 2032 г., но евентуален удар „все още не може да бъде напълно изключен“.

Вероятността астероидът, наречен 2024 YR4, да се сблъска със Земята на 22 декември 2032 г., понастоящем се оценява на 1,3%, пише Би Би Си.

Д-р Робърт Маси от Кралското астрономическо дружество казва, че „не се паникьосва“.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Няма нужда от тревога. Работата с подобни събития е, че в исторически план те обикновено изчезват, когато изчисленията се прецизират“, каза д-р Маси.

„Трябва да сме нащрек и да предоставим на астрономите ресурсите, от които се нуждаят, за да проследяват този вид заплахи, така че да можем да предприемем действия възможно най-скоро“, каза още той.

YR4 е открита на 27 декември 2024 г. Астрономите изчислиха, че диаметърът му е между 40 и 90 м. Това би имало силата на ядрена бомба, ако удари Земята, и би причинило сериозни щети, ако ударът е в населен район.

Но е много по-вероятно YR4 да падне в океана или в отдалечена част на планетата. Той е твърде далеч от Земята и на този етап има твърде много неясноти, за да се определи къде би могъл да се случи потенциален удар в малко вероятния случай на сблъсък.

От началото на януари астрономите използват телескопи, за да изчислят по-точно размера и траекторията на астероида. Сега YR4 се оценява на ниво 3 от 10 по Торинската скала за опасност от сблъсък - „близка среща, която заслужава внимание от страна на астрономите и обществеността“.

Сблъсъкът е сигурен едва когато достигне 8, 9 или 10, като числата се увеличават в съответствие с вероятните щети.

Когато първоначално се изчислява, че вероятността астероидите да се сблъскат със Земята е малка, след допълнителни наблюдения тази вероятност обикновено спада до нула.

Това се случи през 2004 г., когато беше изчислено, че вероятността астероид, наречен Апофис, да се сблъска със Земята през 2029 г., е 2,7%. Допълнителни наблюдения изключиха възможността за сблъсък.

Всеки обект, който може да бъде широк повече от 50 м и за който вероятността да удари Земята е по-голяма от 1%, предизвиква набор от предпазни мерки. Те имат за цел да гарантират, че заплахата, колкото и малка да е тя, се следи отблизо и ако е необходимо, се предприемат стъпки за нейното обезсилване.

През тази седмица Консултативната група за планиране на космически мисии (SMPAG) провежда поредица от срещи, за да определи следващите си стъпки. Тя вече стигна до заключението, че е твърде рано да се предприемат незабавни действия, но заяви, че ще „следи отблизо развитието на заплахата от удар и евентуалните познания за размера“.

Друга среща за вземане на решения относно бъдещите дейности ще се проведе към края на април, началото на май или по-рано, „ако развитието на заплахата го заслужава“.

Ако вероятността за сблъсък с астероида остане над прага от 1%, SMPAG ще предостави препоръки на ООН и може да започне да оценява варианти.

В случай че YR4 се насочи към нас, един от вариантите е да го отклоним, като го ударим с роботизиран космически кораб, както беше успешно изпробвано с мисията Dart на Наса през 2022 г. Това промени курса на астероид, който не беше на път да се сблъска със Земята.

В момента YR4 се отдалечава от Земята почти по права линия, което затруднява точното определяне на орбитата му, преди да се върне към Земята. През следващите няколко месеца астероидът ще започне да изчезва от полезрението, след което ще бъде наблюдаван от наземни и космически телескопи.

Според ЕКА е възможно астероидът 2024 YR4 да изчезне от полезрението, преди агенцията да успее напълно да изключи всякаква възможност за сблъсък през 2032 г. В този случай астероидът вероятно ще остане в рисковия списък на ЕКА, докато стане отново наблюдаем през 2028 г.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK