Имунитетът към новия коронавирус трае най-малко една година, но може и да е доживотен, като става все по-силен с времето, особено след ваксинация. Това са заключенията на две нови проучвания, цитирани от „Ню Йорк таймс“.
Двете проучвания сочат още, че повечето хора, които се възстановят от COVID-19 и по-късно се имунизират, нямат нужда от допълнителна „трета игла“.
Повечето ваксинирани, които никога не са боледували, вероятно ще имат нужда от допълнителни дози ваксина.
И в двете прочувания са тествани хора, които са били заразени с новия коронавирус преди около година. Клетките им все още помнят информацията и ако се наложи, ще започнат да произвеждат антитела, сочи едното прочуване, публикувано в „Нейчър“.
Другото проучване открива, че т.нар. В клетки, които също са част от по-комплексния имунитет, продължават да „заякват“ с времето за поне 12 месеца след първоначалната инфекция.
Това донякъде успокоява научната общност, че имунитетът към COVID-19 е преходен, подобно на този за останалите коронавируси, причиняващи обикновените настинки.
Учените откриват също, че В клетките за SARS-CoV-2 след преболедуване и ваксинация са толкова силни, че успяват да предпазят дори от вариантите на вируса.