Изменението на климата и глобалното затопляне се проявяват по различни начини. Най-често забелязваме по-високи температури през цялата година и по-малко снежна покривка през зимата. Но глобалното затопляне може дори да промени пейзажа около нас. 

Обезпокоителен пример за това може да се види край малкото сибирско градче Батагай в Якутия, пише Скот Травърс, американски еволюционен биолог от Университета „Рутгерс“, на страниците на „Форбс“.

Това, което местните жители и журналисти шумно нарекоха „Вратата към ада“, се нарича от учените по-резервирано - Батагайската термокарстова депресия или просто Батагайският кратер. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Ако погледнете отгоре, обектът не изглежда толкова страшен - това е доста голямо дере с дължина повече от километър и дълбочина до 100 метра.

 

Но кратерът Батагай се различава от обикновената клисура по своя произход. Не е образувано от временни потоци дъжд или стопена вода, а от нещо друго.

Както пише Травърс, през 60-те години на миналия век, по време на съветската власт, в този район са изсечени гори.

Те са служили като вид топлоизолация за дебелия слой вечна замръзналост под тях. Без сянката на дърветата и падналите листа, тънката почва започна да абсорбира повече от слънчевата топлина, което веднага започна да се отразява на древния лед, лежащ точно отдолу.

И ледът започна бавно да се топи. Горният слой на почвата се срути, докато ледът отдолу изчезна. И така малката пропаст постепенно се разширяваше, унищожавайки пейзажа според принципа на верижна реакция, която се самоусилва. 

 

До 80-те години кратерът е станал достатъчно голям, за да привлече вниманието. Днес той продължава да се разширява, като постепенно поглъща околните хълмове. И най-лошото е, че вече не е възможно да се спре този процес. И докато кратерът Батагай се е превърнал в източник на ценна научна информация за миналото (например в кратера е намерено тялото на бебе мамут, добре запазено във вечно замръзналата земя), той също така представлява потенциална заплаха не само за местния пейзаж. 

Древните щамове на вируси и бактерии са запазени във вечната замръзналост. В прецедент през 2016 г. размразен труп на северен елен предизвика огнище на антракс в руския регион Ямал, разболявайки десетки хора и убивайки едно дете.

Освен микробните проблеми, разширяването на кратера Батагай дава своя принос за ускоряване на глобалното затопляне, което го е причинило. Вечната замръзналост съдържа хиляди тонове въглерод и метан. Изхвърлянето им в атмосферата ще се превърне в мощен фактор за парниковия ефект. Колкото повече се топи вечната замръзналост, толкова повече от тези газове ще бъдат изпуснати в атмосферата.

 

И колкото повече въглерод и метан има в атмосферата, толкова по-горещо става времето на земята и толкова по-бързо се топи вечната замръзналост. Това е порочен кръг, в който процесът се ускорява с всяка фаза „С всеки топящ се слой кратерът Батагайка разкрива реликви от отдавна изгубени светове, като същевременно отприщва сили, които биха могли да прекроят нашия собствен свят. В тази зейнала рана, издълбана от климата и времето, Земята говори. Въпросът е дали сме готови да слушаме“, пише Скот Травърс. 

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK