Историческата победа на южнокорейския филм „Паразит“ на тазгодишните награди „Оскар“ взриви социалните мрежи. В същото време се появиха коментари, че тази награда е по-скоро политическа и цели да реабилитира отношението на Американската филмова академия към международното кино.
Класовата сатира на Пон Джун-хо разказва историята на бедно южнокорейско семейство и опитите му да промени съдбата си. Необичайната история беше отличена във водещите категории на тазгодишните награди на Американската филмова академия – най-добър филм, режисура, най-добър оригинален сценарий и най-добър международен филм (бившата категория най-добър чуждоезичен).
Победата на Джун-хо е историческа, тъй като това е първият чуждоезичен филм, спечелил голямата награда на Академията. Това е и първата корейска лента, спечелила награда за най-добър оригинален сценарий в историята на Оскарите.
Сънародници на Пон Джун-хо не можаха да сдържат щастието си онлайн.
„Не мога да повярвам, че чувам корейски език на Оскарите“, написа един потребител в южнокорейската социална платформа „Навер“.
„Честито г-н Пон, вие сте гордостта на Южна Корея! Корейските филми, драма и музика завзеха цял свят“, написа друг потребител.
В речта си Пон Джун-хо отдаде почит на родината си, казвайки „Ние никога не правим филми, които да представят страната ни, но това е много лично за Южна Корея“.
Голямата награда за „Паразит“ беше приета от много хора като добър политически ход от страна на Американската кино академия. В миналото Оскарите многократно бяха критикувани, че не „отдават дължимото“ на международното кино, както и на кино професионалисти от различни националности.
„Белите Оскари“ преди години нанесе почти непоправими щети на Академията, като рейтингът на голямото кино събитие драстично спадна след скандала.