В ранните часове на 28 септември от България при ясно време ще може да се наблюдава последното по-значимо астрономическо явление за годината - пълно лунно затъмнение. То почти ще съвпадне по време с перигея на Луната - друго явление, популярно като супер луна. Най-близкото пълнолуние до есенното равноденствие е известно сред някои народи и като "жътварска луна".
Причината за небесното шоу е подреждането в почти права линия на Слънцето, Земята и Луната.
Когато сянката на Земята падне върху Луната, тя ще бъде оцветена в червеникаво-кафяво.
Тук може да видите движението на луната спрямо земята тази нощ в анимация на репортера на bTV Боби Лазаров, в която са изполвани кадри от nasa.gov:
По данни на Националната астрономическа обсерватория затъмнението ще се наблюдава от най-източните части на Тихия океан, Северна и Южна Америка, Атлантическия океан, Европа, Африка, Западна Азия, най-западните части на Индийския океан и части от Антарктика.
Лунни затъмнения се случват, когато Слънцето, Земята и Луната се подреждат почти или точно в права линия, при което полусянката или сянката на Земята попада върху Луната. Земната полусянка води до неголямо понижаване на осветеността на нашия естествен спътник, което за обикновен наблюдател е почти незабележимо като ефект. При попадането на земната сянка върху Луната обаче се наблюдава частично или пълно лунно затъмнение.
Затъмнението от полусянката на Земята ще започне в 03:11:46 ч. през нощта, но наблюдателите няма да регистрират видима промяна във вида на Луната дълго време след този момент. Началото на затъмнението от земната сянка ще бъде в 04:07:12 ч. през нощта - от този момент то ще може да се проследи с невъоръжено око.
Пълната фаза на затъмнението ще започне в 05:11:11 ч. и от този момент Луната ще се наблюдава в характерния за нея при пълни лунни затъмнения червеникаво-кафяв цвят. Кулминацията на явлението ще бъде в 05:47:09 ч., когато лунният диск ще бъде максимално затъмнен. Пълната фаза ще завърши в 06:23:07 ч., а затъмнението от земната сянка – в 07:27:06 ч.
По време на максималната фаза наблюдател от София ще вижда Луната на височина 16.5 градуса над западния хоризонт. Желаещите да наблюдават явлението трябва да изберат място с открит нисък хоризонт в посока запад, съветват астрономите.
В явлението няма нищо апокалиптично.
„Това се дължи на рефракция на атмосферата, на водните пари в самата атмосфера, които придават този специфичен цвят на Слънцето ниско до хоризонта. Ако има астронавт, който е кацнал на Луната в момента, когато е пълно лунно затъмнение и фазата е пълна, той би виждал Земята като огнен червен пръстен”, каза Пенчо Маркишки от Института по астрономия към БАН.
Как да я снимаме?
България се пада в периферията на явлението, но ако метеорологичните условия позволяват, ще можем да видим червеникавата Луна.
„Добре е да използват фотоапарати с телеобективи, добре е фотоапаратът да е монтиран някъде неподвижно, и да се използват експозиции от порядъка на секунда-две, при които слабото светене на Луната ще се регистрира достатъчно добре в кадър”, съветва астрономът.
Ако успеете да заснемете астрономическото шоу, изпратете ни вашите снимки в рубриката "Аз, репортерът".
Ако успеете да заснемете явлението, изпратете ни кадрите в рубриката "Аз, репортерът"!