Австралийски учени оповестиха, че открили "гробище" на древни гигантски вомбати. Обектът може да предостави ценна информация за тези вомбати, които са най-едрите торбести животни, живели някога на нашата планета.

"Гробището" се намира в отдалечен район в щата Куинсланд. На обекта са намерени двайсетина скелета, включително от екземпляр с впечатляващи размери, чиято челюст е била дълга 70 см.

"Скелетът на този екземпляр, кръстен Кени от учените, е най-добре съхраненият на обекта, заяви ръководителят на екипа Скот Хокнъл от университета на Куинсланд в Бризбейн. Когато започнахме разкопките, бях изумен от намереното количество фрагменти от кости." Според учения обектът датира отпреди 100 000 – 200 000 години.

Хокнъл е на мнение, че количеството фосили от тези животни на обекта е най-голямото, откривано някога в Австралия. "Това е златна мина за палеонтолозите – човек може да установи как са живели тези представители на мегафауната, каза той. При наличието на толкова много фосили учените могат да видят тези животни в средата им и до известна степен да я реконстриурат."

С тегло 2,8 тона, гигантският вомбат е най-едрото торбесто животно, живяло на Земята преди 2 милиона - 50 000 години. Изчезнал е, когато се появили първите племена туземци. Човешки или климатични фактори са възможните причини за изчезването му, но нищо не е установено със сигурност.

Освен на кости от гигантски вомбати, учените попаднали и на зъби от гигантски варан, дълъг 6 метра, както и на зъби и костни плочки от огромен крокодил от тази епоха.