Полски геолози откриха най-големия метеорит, намиран някога в Източна Европа, и се надяват, че находката им ще хвърли нова светлина върху състава на вътрешния слой на земната кора, съобщи Франс прес.

"Знаем, че в състава на земната кора има много желязо, но не можем да я изследваме”, заяви експертът Анджей Мишински от на пресконференция в Познан. "В случая обаче разполагаме с "гост" от космоса със сходна структура и можем лесно да го изследваме. Изучаването му може да обогати познанията ни за произхода на Вселената."

На рядката находка с тегло 300 кг попаднали двама търсачи на метеорити в края на септември. Тя е с конусовидна форма и е открита на два метра под земята в района на Мораско, на север от Познан. Двамата търсачи на метеорити са ползвали детектор на електромагнитни лъчения.

"Става въпрос за единствена по рода си находка в тази част на света”, поясни проф. Мишински.

Учени от неговия екип от университета "Адам Мицкевич" в Познан, които изследват метеорита след откриването му, смятат, че той е паднал на Земята преди 5000 години и че е съставен най-вече от желязо със следи от никел.

Досега в същия район, в който има кратер, бяха открити по-малки метеорити с общо тегло близо един тон и половина.