Около 900 милиона души на нашата планета нямат достъп до чиста питейна вода. Тези данни бяха изнесени в Берлин от посланика на добра воля на УНИЦЕФ Ева Падберг във връзка с отбелязвания днес Световен ден на водата, който беше обявен от Общото събрание на ООН през 1993 г.
Тази година инициативата се провежда под девиза "Водно сътрудничество" и има за цел да привлече вниманието на обществеността върху значението на най-важния природен ресурс и
неговия недостиг в различни региони на света.
"Ситуацията с водата в много части на нашата планета е направо трагична, изтъкна германският топмодел. Пред милиони деца не съществува друг избор, освен да пият мръсна вода, въпреки че знаят, че могат да заболеят от това".
По данни на УНИЦЕФ всеки ден в света умират около 2000 децана възраст до 5 години заради стомашно-чревни заболявания, дължащи се на липса на чиста питейна вода и на нужната хигиена. Около 99 на сто от смъртните случаи се регистрират в развиващите се страни, най-вече в Африка и Южна Азия.
Други са проблемите в Централна Европа, където най-изявено е химическото замърсяване на водоизточниците. Според експерти в кръговрата на водата участват няколко хиляди химически
вещества, за чието въздействие върху организма ние знаем твърде малко. Сред тях са попадащите в питейната вода медикаменти.
В световен мащаб около 80 на сто от отходните градски води изтичат в реките, езерата и моретата, а в развиващите се страни този показател достига до 90 процента.