На 645 километра под земната кора е скрит огромен океан.

Това показва научно изследване, публикувано през 2014 година. Трудът е озаглавен „Топене в горния слой на земната мантия“.

Според проучването между земната кора и ядрото има големи запаси от вода, които се съхраняват в така наречения рингвудит – плътен минерал с ултрависоко налягане, спадащ към групата на скалообразуващите минерали.

Най-често рингвудитът се открива в метеоритите, но се счита и за основния минерал, намиращ се в земните недра. По думите на учените той е като гъба, която попива водата.

„Има нещо специално в кристалната структура на този минерал. Благодарение на нея има способността да задържа големи количества вода“, обяснява геофизикът Стивън Джейкъбсън от Северозападния университет в Илинойс, който ръководи изследователския екип.

Освен това той смята, че най-сетне човечеството има възможността да наблюдава водния цикъл, който може да даде обяснението за огромното количество вода на повърхността на планетата ни.

Снимка: iStock

 

„Търсим обяснение за този процес от десетилетия“, каза още д-р Джейкъбсън. Невероятното откритие показва, че в недрата на Земята има три пъти повече вода, отколкото на повърхността.

Огромният размер на този воден резервоар потвърждава хипотезата, че водата на нашата планета е възникнала по време на нейното формиране в много ранните етапи от еволюцията на Слънчевата система.

На тази хипотеза винаги се е противопоставяла друга - че водата е била донесена на Земята от комети около същия период, пише indy100.

„Тези данни потвърждават, че водата на Земята има вътрешен произход“, обясни д-р Джейкъбсън.