Нови изследвания показват, че грубовати рисунки в испанска пещера са най-старите в света и то толкова стари, че може да са дело на неандерталци, съобщиха световните информационни агенции.
Изследването на калцираното покритие на рисунките в 11 испански пещери доказа, че една от тях - бледа червена точка, е поне на 40 800 години, т.е. с 15 000 години по-стара, отколкото беше смятана преди. Това я прави с хиляди години по-стара от рисунките във френската пещера Шове, датирани на 32 000 - 37 000 години.
Учените са датирали рисунките, като са измерили разпадането на ураниевите атоми, а не с традиционния въглероден метод. Рисунките са известни от 1870 г.
Най-старата рисунка е червена точка в пещерата Ел Кастильо. 25 очертания на ръце в друга пещера са поне на 37 300 години. Има и малко по-нови рисунки на коне.
Пещерните рисунки са "едни от най-добрите примери на човешко символично поведение” - каза съавторът на изследването Жоау Зилау, антрополог от университета на Барселона - Именно това ни прави хора".
Съществуват по-стари скулптури и други предмети на изкуството.
Голямото значение на испанските пещерни рисунките е, че те са от времето, когато съвременния човек е дошъл в Европа от Африка. Авторите на изследването мислят, че те може да са и на Хомо сапиенс, но може да са и на неандерталци.
Неандерталците са обитавали Европа преди 250 000 години, като са останали до преди 35 000 години. Съвременният човек е пристигнал в Европа преди 41 000 до 45 000 години. Има и хипотези, че са пристигнали още по рано, но в крайна сметка са изместили неандерталците.
"Има голяма вероятност тези резултати да означават неандерталско авторство - каза Зилау - Но не мога да кажа, че сме го доказали, защото не сме."