Китайски археолози са открили останки на 2400 години, за които се предполага, че са части от най-старата тоалетна с почистване в света. Учените ги намерили миналото лято сред руините на древен дворец в археологически обект в град Сиан.

Подробности за находката са публикувани миналата седмица, предизвиквайки широк интерес в Китай.

Тоалетната е описвана от изследователите като „луксозен обект“ и се смята, че е била разположена в дворец и е била свързана чрез тръби с външна яма, коментира „Чайна Дейли“.

„Тоалетната вероятно е била запазена за високопоставени служители от периода на Воюващите държави (475 - 221 г. пр. н. е.). По-късно е използвана и от втората императорска династия на Китай Хан“, коментира един от водещите изследователи Лиу Руй.

Според него слугите вероятно са изливали вода в тоалетната чиния всеки път, когато е използвана.

Анализът на заобикалящата почва може също така да даде представа за хранителните навици на древните хора.

„Тоалетната с възможност за промиване е конкретно доказателство за значението, което древните китайци са придавали на канализацията“, каза Лиу. Той добавя, че има много малко данни за вътрешни тоалетни в древните времена.

Достъпът до чисти тоалетни с промиване все още е проблем в някои части на съвременен Китай.

В началото на мандата си китайският лидер Си Дзинпин обеща да „революционизира“ тоалетните в страната като част от усилията за подобряване на хигиената в селските райони.

По-рано се смяташе, че първата тоалетна с промиване е изобретена от английския придворен Джон Харингтън. Предполага се, че той е поставил такава тоалетна за кралица Елизабет през 16 век, въпреки че 4000-годишни дренажни системи, свързани с тоалетни, са открити в Северозападна Индия.

Руините в Сиан са открити през 80-те години на миналия век. Чрез тях учените се опитват да открият повече информация за древните китайски династии - включително как са живели хората и как са били построени техните градове, се казва в изявление на Института, обявяващо откритията.