Колко би струвало да се построи истинското оръжие „Звездата на Смъртта” от сагата „Междузвездни войни”? И защо унищожаването на две поредни такива в шестте серии не е довело до икономически срив в галактиката на Джордж Лукас?
На 1 декември беше публикуван цял научен труд на темата, изготвен от финансовият инженер и професор Закари Фейнстийн от Университет Уошингтън.
Всички почитатели на сагата си задават един въпрос – как след успешен бунт и победа над злото в „Междузвездни войни: Завръщането на Джедаите” Империята продължава да съществува? Отговорът е много прост и може да се поясни с механизмите на икономиката и математиката.
Злото на Галактическата Империя, чийто владетел дълго беше император Палпатийн в сагата, отново владее галактиката и в предстоящата серия „Силата се пробужда”, както става ясно от трейлърите към филма. Фейнстийн обяснява защо този режим не е фалирал след Епизод VI.
Истинската цена на Звездата на Смъртта
Освен галактическо оръжие, способно да унищожи цели планети, Звездата на Смъртта е и сигурен начин за унищожаване на икономики, смята Фейнстийн. За да пресметне точната цена за конструирането и построяването на оръжието, той сравнява металните компоненти по бройка с тези, които влизат в конструкцията на един самолетоносач.
Изчислявайки колко струва всеки един компонент, който би влезнал в Звездата на Смъртта, и часовете труд, Фейнстийн достига до сумата 193 квинтилиона долара (квинтилион – 1 с 18 нули след него).
Тогава, брутният вътрешен продукт на Галактическата Империя възлиза на 4.6 секстилиона долара на година (секстилион – 1 с 21 нули).
Икономически срив след унищожаването на две Звезди на Смъртта
Фейнстийн не е заинтересуван толкова от цената на Звездата на Смъртта, колкото от икономическите и финансови механизми, позволили конструирането на това оръжие.
Следвайки логика, която комбинира информация от всички епизоди на „Междузвездни войни” и „Wookiepedia” (специалната „Уикипедия” за информация за сагата), Фейнстийн изчислява, че банковият сектор на Империята притежава 60 процента от брутния вътрешен продукт на цялата галактика.
По всяка вероятност галактическите банки инвестират в самата Империя, унищожаването на две Звезди на Смъртта би довело до финансов колапс и срив на галактическите пазари.
Изход от ситуацията?
Правейки тези сметки, Фейнстийн достига до причината, поради която бунтовниците не са спечелили войната, въпреки победата в „Завръщането на Джедаите”.
Според сметките, бунтовниците трябва да имат пари поне 20 процента от брутния вътрешен продукт на Галактическата Империя, за да могат да удържат победата си.
Фейнстийн прави тъжното заключение, че никога не е имало шанс бунтовниците да възтържествуват и да донесат мир и просперитет на Галактиката.