Всяка жена, която има деца, знае колко много енергия коства една бременност. Но учени от години се питат – колко точно? Ново проучване е установило именно това и отговорът ще ви изненада.

Човешката бременност изразходва почти 50 000 калории в продължение на 9 месеца. Това се равнява на почти 50 големи кутии със сладолед, установяват учените. Всички предишни оценки са значително по-ниски от това.

До момента се смяташе също, че повечето енергия, която е нужна на жените за репродукция, се складира в ембриона, който е сравнително малък. Но еволюционният биолог Дъстин Маршал установява, че тази енергия в бебешкото телце е едва 4%. Всички останали 96% са нужни на женското тяло, за да успее да създаде и износи бебето.

Откритието се появява по време на дългогодишното проучване на Маршал за човешкия метаболизъм. Различните животински видове имат различни енергийни нужни. Топлокръвните бозайници могат да поддържат стабилна телесна температура и да бъдат активни дори когато външната температура падне. Това да си топлокръвен идва и с минуси – бозайниците имат постоянна нужна да се хранят, за да могат да поддържат температурата си.

За сравнение – змиите, които са студенокръвни, могат да не ядат седмици наред.

Маршал започва да събира данни за нужната енергия на отделните видове по време на живота им. Той разпознава, че на женските индивиди им е нужно повече енергия заради износването на деца. За да направи точно изчисление, Маршал измерва метаболитните процеси в тялото на жената, което се основава на това колко кислород им е нужен.

Според Маршал именно изразходваната биологична енергия е и една от причините, поради които женските бозайници са привързани към малките си и се грижат за тях след раждането.