Наближават едни от най-вълнуващите дни в годината – дни, в които вярваме малко повече във вълшебствата, стремим се да бъдем по-добри и да си създаваме повече уют. Споделяме повече моменти с близките си, радваме се както на подаръците, които подготвяме, така и на тези, които получаваме. Украсяваме коледните си дръвчета, организираме празничните си трапези, правим наричанията си на питки, гадеем по орехи и мислим за всичко, което бихме направили през новата година, гонейки злите духове на отминалите дни.
В различните държави традициите са различни. Представяме ви някои от коледните обичаи в Европа:
Паяжинки в коледното дърво
Въпреки че паяците и паяжините обикновено се свързват с Хелоуин, те всъщност са обичайна коледна украса в някои страни в Европа – като Германия, Полша и Украйна.
Според Легендата за коледния паяк някога имало трудолюбива, но бедна вдовица с дечица, които нямало с какво да украсят своето празнично дръвче. Когато се събудили в коледната утрин, те открили множество паяжинки в него, а когато слънчевата светлина ги огряла, мрежичките станали златни и сребърни.
Така паяците и паяжините се превърнали в символ на просперитет в Полша, Германия и Украйна и те са част от коледните им декорации.
Лакомства за елфите на сауната
Сауните са навсякъде във Финландия. Именно в тях семействата се събират и на Бъдни вечер - за да пречистят телата си и да успокоят умовете си преди началото на празненствата. Посещаването на сауната за Коледа се нарича joulusauna. Тя е с повече ароматни масла, празнични фенери и коледни лакомства за „елфите на сауната“ – saunatonttu.
Обувки с моркови до огъня
Синтерклаас е добрият старец, който раздава подаръците на децата в Нидерландия. Той се нарича и Свети Николаус, а на 5 декември семействата се събират, за да отбележат празника му. Организират се партита, изпълняват се песни и се разменят подаръци. А добрите деца получават своите лично от Синтерклаас.
В дните преди 5 декември малчуганите поставят обувките си пред огъня (до радиатора или задната врата), за да ги напълни добрият старец с подаръци и лакомства, докато си проправя път измежду покривите с белия си кон. Някои от децата дори оставят моркови в обувките си, за да нахранят умореното от дългия път животно.
Хляб и портокалова кора за Тио
В региона на Каталуния, Испания, има някои странни, но и доста забавни традиции. Сред тях са Tió de Nadal или Caga Tió, накратко Тио – дървени фигурки с усмихнати лица и шапки. Всяка година те изминават дълъг път от горите и пристигат в домовете на развълнувани деца на 8 декември, за да "изакат" подаръци.
Малчуганите знаят, че трябва да се грижат за своя Тио в дните преди Коледа – покриват го с одеяло, за да не настине, и го хранят всяка вечер с хляб, портокалова кора и халва.
На Коледа децата се събират и удрят дървените си фигурки с пръчки и пеят песни, с които да насърчават Тио да им даде своите подаръци или сладкиши. Подаръците, които Тио оставя, обикновено са малки, тъй като в Испания обикновено малките получават коледните си подаръци на 6 януари, когато пристигат и Тримата крале.
Пиеси на открито
В много части на Обединеното кралство около коледните празници се поставят пиеси на открито по истории от народни приказки. В тези представления не участват професионални актьори, а обикновени хора. Един от най-честите сюжети е между два героя - обикновено между Свети Джордж, покровителя на Острова, и някой зъл характер.
Най-често лошият е убит, но в края на пиесата някой комичен лекар успява чудодейно да го съживи. В много от тези улични спектакли се появява и самият Дядо Коледа.
Каша за Нисе и пушена овча глава
Нисе е митологично създание от скандинавския фолклор, което днес често се свързва със зимното слънцестоене и коледните празници. Нисе е нисък с дълга бяла брада и плетена шапка и прилича на гном.
Традицията в Норвегия повелява, че на Бъдни вечер Нисе трябва да получи своята купа с каша като израз на благодарност за работата му през годината.
В скандинавските страни има поверия, че всяко домакинство има свой дух-пазител – Нисе. Той се е въплътил в тялото на нисък мъж или жена с шапка, които се грижат за домакинството.
В някои части на Норвегия на Коледа традиционно приготвят и пушена на дърва овча глава - smalahove.
Златното прасе на Чехия и Словакия
На децата в Чехия и Словакия се дават обещания, че ако успеят да изядат цялото си меню на Бъдни вечер, то те ще видят златно прасе. Смята се, че тази традиция се е развила още през Средновековието.
Много от децата прекарват голяма част от времето си у дома на прозореца – вярват, че ще видят „неуловимото“ златно прасе.
През годните местните сладкари правят това по-лесно – те изработват малки прасенца от шоколад, обвити в златист станиол. Родителите, които все още се придържат към традицията, поставят шоколадовите фигурки на первазите на прозорците, за да наградят послушните деца. А малчуганите остават с усещането, че прасето е дошло отвън.