Коледа е един от най-светлите празници. Много от традициите обаче, които спазват както православните християни, така и католиците, идват от езическата култура. Това означава, че колкото и модерни да са хората, все още вярват в поверията и търсят знаци, че следващата година ще бъде по-добра.

През последните 10-20 години все повече българи окачват на вратите си коледни венци. Вероятно много малко от тях обаче знаят какво символизират. Освен, че е една прекрасна декорация, която дава свежест, венецът се поставя на външната врата като знак, че в този дом очакват раждането на Божия син. С него те заявяват, че са готови да бъдат помагащи, даващи и по-добри.

А защо се украсява елха, а не някакво друго дърво? Определено не е защото иглолистните дръвчета са в изобилие в гората. И в тях има християнска символика - вечнозеленият цвят на клоните им е израз на вечна вяра в Божия син.

Елха без звезда на върха е като утро без слънце. Ето защо всички стриктно спазват ритуала да поставят най-отгоре на коледното дръвче красива и блестяща звезда. Защо се е наложила тази традиция? Не, не е, за да се придаде завършен вид на иглолистното дръвче. Звездата всъщност символизира пътеводната светлина – онази звезда, която е показала пътя на тримата мъдреци до мястото, където се ражда Христос.

Окачването на коледен чорап на стената също е една традиция, която се появява през последното десетилетие у нас. Тя е по-характерна за Запада. Това обаче е още един прекрасен символ, който засилва вярата на децата в чудото на Коледа. Традицията повелява чорапът да се закачи през декември, за да бъде напълнен от джуджетата с бонбони и други лакомства.

Снимка: iStock

Интересна е и символиката, която е заложена в подредбата и съдържанието на коледната трапеза. За Бъдни вечер се омесва малка питка, в която се поставя паричка, символизираща късмета и богатството. На който се падне парчето с паричката, в него ще са парите през идната година. Всички знаем, че на трапезата се слагат нечетен брой постни ястия, които символизират седемте дни на седмицата и деветте месеца на бременността.

Най-възрастният човек в семейството разчупва питата

Първото парче е за Богородица, второто - за къщата. Следващите са за членовете на семейството, като първо се отчупва на най-стария, последен получава своето парче от питката най-малкият. На Бъдни вечер се извършват и различни гадания. Всеки си взема по един орех. Ако след счупването му е пълен, притежателят му няма да боледува през годината.

Има още много обичаи, по които се гадае за бъдещето на семейството и дома. Някои от случващите се събития по празниците са за добро, а други - вещаят лоша поличба. Ето някои от най-странните поверия:

Коледният ден показва какво ще бъде времето през годината. Ако Коледата е топла, годината ще е изпълнена с болести, казва народът ни и се надява на дълбок сняг или поне на сух студ. Ако по празниците има скреж по дърветата, очаква ни изобилие през Новата година.

Снимка: iStock

По пепелта от бъдника пък се гадае за плодородието. Колкото повече пепел има, толкова по-плодородна ще е следващата година. Ако парата е в парчето от питката отделено за Богородица или за къщата, а не персонално в някого, годината ще бъде много добра за всички.