Климатичната криза е напът да унищожи капитализма, предупреди водещ застраховател, като огромните разходи за екстремни климатични въздействия оставят финансовия сектор неспособен да работи, пише "Гардиън".

Светът бързо се доближава до температурни нива, при които застрахователите вече няма да могат да предлагат покритие за много климатични рискове, каза Гюнтер Талингер, член на борда на Allianz SE, една от най-големите застрахователни компании в света. Той каза, че без застраховка, която вече се изтегля на някои места, много други финансови услуги стават нежизнеспособни, от ипотеки до инвестиции.

Глобалните въглеродни емисии продължават да нарастват и настоящите политики ще доведат до повишаване на глобалната температура между 2,2C и 3,4C над прединдустриалните нива. Щетите при 3C ще бъдат толкова големи, че правителствата няма да могат да осигурят финансова помощ и ще бъде невъзможно да се адаптират към много климатични въздействия, каза Талингер, който е и председател на инвестиционния борд на германската компания.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Основният бизнес на застрахователната индустрия е управлението на риска и тя отдавна приема много сериозно опасностите от глобалното затопляне. В скорошни доклади Aviva съобщи, че щетите от екстремни метеорологични условия за десетилетието до 2023 г. са достигнали 2 трилиона долара, докато GallagherRE съобщи, че цифрата е била 400 милиарда долара през 2024 г. Цюрих каза, че е „от съществено значение “ да се сведат до нула до 2050 г.

Талингер каза: "Добрата новина е, че вече разполагаме с технологиите за преминаване от изгаряне на изкопаеми горива към енергия с нулеви емисии. Единственото нещо, което липсва, са скоростта и мащабът. Става дума за запазване на условията, при които пазарите, финансите и самата цивилизация могат да продължат да работят."

Ник Робинс, председател на Лабораторията за финанси за справедлив преход в Лондонското училище по икономика , каза: "Този опустошителен анализ от глобален застрахователен лидер излага не само финансовата, но и цивилизационната заплаха, породена от изменението на климата. Той трябва да бъде основа за подновени действия, особено в страните от глобалния юг."

„Застрахователният сектор е канарче във въглищната мина, когато става въпрос за въздействието върху климата“, каза Янош Пастор, бивш помощник-генерален секретар на ООН по изменението на климата.

Аргументът, изложен от Thallinger в публикация в LinkedIn, започва с все по-тежките щети, причинени от климатичната криза : "Топлината и водата унищожават капитала. Наводнените домове губят стойност. Прегрятите градове стават необитаеми. Цели класове активи деградират в реално време."

„Бързо се доближаваме до температурни нива – 1,5C, 2C, 3C – при които застрахователите вече няма да могат да предлагат покритие за много от тези рискове“, каза той. "Математиката се разваля: изискваните премии надхвърлят това, което хората или компаниите могат да платят. Това вече се случва. Цели региони стават незастраховаеми." Той цитира компании, които прекратяват застраховането на жилища в Калифорния поради горски пожари.

 

 

Талингер каза, че това е системен риск, „застрашаващ самата основа на финансовия сектор“, тъй като липсата на застраховка означава, че други финансови услуги стават недостъпни: „Това е кредитна криза, предизвикана от климата“.

„Това се отнася не само за жилищата, но и за инфраструктурата, транспорта, селското стопанство и индустрията“, каза той. "Икономическата стойност на цели региони - крайбрежни, сухи, предразположени към горски пожари - ще започне да изчезва от финансовите счетоводни книги. Пазарите ще променят цените бързо и брутално. Ето как изглежда провалът на пазара, предизвикан от климата."

Нито едно правителство реалистично няма да може да покрие щетите, когато множество събития с високи разходи се случват в бърза последователност, както прогнозират климатичните модели, каза Талингер. Разходите на Австралия за възстановяване след бедствия вече са се увеличили седем пъти между 2017 г. и 2023 г., отбеляза той.

Идеята, че милиарди хора могат просто да се адаптират към влошаващите се климатични въздействия, е „фалшива утеха“, каза той: „Няма начин да се „адаптирате“ към температури извън човешката толерантност … Цели градове, построени върху наводнени равнини, не могат просто да се вдигнат и да се придвижат нагоре.“

При глобално затопляне от 3C климатичните щети не могат да бъдат застраховани, покрити от правителствата или адаптирани към тях, каза Талингер: "Това означава без повече ипотеки, без развитие на нови недвижими имоти, без дългосрочни инвестиции, без финансова стабилност. Финансовият сектор, какъвто го познаваме, престава да функционира. А с него капитализмът, какъвто го познаваме, престава да бъде жизнеспособен."

Единственото решение е да се намали изгарянето на изкопаеми горива или да се уловят емисиите, каза той, като всичко останало е забавяне или разсейване. Той каза, че капитализмът трябва да разреши кризата, като започне с поставянето на целите си за устойчивост на същото ниво като финансовите цели.

Много финансови институции се отдръпнаха от действията в областта на климата след избирането на президента на САЩ Доналд Тръмп, който нарече подобни действия „зелена измама“ . Талингер каза през февруари : "Цената на бездействието е по-висока от цената на трансформацията и адаптацията. Ако успеем в нашия преход, ще се радваме на по-ефективна, конкурентна икономика [и] по-високо качество на живот."

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK