Дядо Коледа, Томтето на къщата и бебето Исус – това са само част от приказните същества, които носят подаръци в нощта на 24 и сутринта на 25 декември по света. Всяка държава има своя различна традиция, като най-разнообразни са в Европа.
Познатият образ на добрия белобрад старец е модерният прочит на различни легенди. Ето 13 от най-интересните.
Татко Коледа, Великобритания
Част от традиционните британски коледни традиции включват йоркширски пудинг, печена пуйка, децата получават коледни пиратки, а Татко Коледа носи подаръците и е облечен в зелено.
Традиционният герой носи зелено наметало, венец от имел или бръшлян и в ръката си държи жезъл. Прилича повече на магьосник от фентъзи роман, отколкото на съвременния Дядо Коледа.
Пер Ноел, Франция
Пер Ноел напомня на британския си коледен колега, но има свои различни традиции. Той носи дълго червено наметало. Традицията е децата да оставят обувките си до камината и Пер Ноел ги пълни с лакомства и подаръци, ако са слушали.
Обикновено Пер Ноел обикаля децата със своя приятел – не толкова приятния Пер Футард или „плачещия баща“, който бие децата, ако не са слушали през годината. Доста мрачно, нали?
Дядо Мраз и Снегурочка, славянска митология
Дядо Мраз в славянската митология обикновено е изобразяван като магьосник или демон. Традицията е, че наказва децата, които не са слушали, като ги отвлича, но с годините тази част от образа му вече не съществува.
За разлика от другите държави, Дядо Мраз подарява подаръци на Нова година, когато пътува през целия славянски регион, най-вече Украйна и Русия. Той е придружаван от Снегурочка или Снежанка.
Томте или Юлтомтен, Швеция
Томте или Юлтомтен е същество от шведския фолклор. То е популярно по цял свят благодарение на Астрид Линдгрен и нейните истории за Томте Туметот, томтето на къщата.
Томте прилича на градинско джудже и пази фермите и къщите от лош късмет. Макар първоначално да се е асоциирало с Дявола, легендата за Томте през годините се свързва с тази за Санта Клаус.
На Коледа най-възрастният член на семейството се облича като Томте и пита „има ли добри деца, които живеят тук?“, преди да разпредели подаръците, които носи със себе си.
Юлнисен, Норвегия
Нисен или Юлнисен е част от норвежкия фолклор и много прилича на шведския Томте. Той е коледна феичка или елф. Първоначално се смятало, че Юлнисен са пазители на животните във фермите.
Сега Юлнисен идва от Северния полюс и носи подаръци на децата на Коледа. За разлика от добрия старец, Юлнисен е облечен със сиви дрехи и обикновено е с дълга сива брада.
Синтерклаас, Нидерландия
Синтерклаас е нидерландската версия на Санта Клаус и се доближава най-много до съвременния образ на св. Николас – патронът светец на децата и вдъхновението за съвременния Дядо Коледа.
Синтерклаас пристига във всеки град на бял кон. Носи висока червена шапка и жезъл със скъпоценни камъни. Той чука на всяка врата и носи подаръци на добрите деца. В същото време неговият спътник Грумпус дрънка с вериги срещу непослушните деца и заплашва, че ще ги отвлече.
Бебето Исус или Христовото дете, Австрия, Швейцария, Германия
Бебето Исус или Христовото дете е дух, който оставя подаръци на добрите деца на Бъдни вечер. Обикновено е от женски пол и се появява при лутеранските семейства в Германия, Австрия, Чехия и Словакия. Носи корона и е с къдрава руса коса.
Видът на херувимче идва именно от Исус и е част от протестантската традиция.
Град Нюремберг в Германия има традиция всяка година да избира по едно местно дете, което да бъде в образа на бебето Исус по време на традиционния коледен базар.
Тримата влъхви, Испания
В топла Испания съществува коледна традиция, която най-много се доближава до традиционните изображения в Библията за Рождество Христово.
В дните преди Коледа децата от Испания, Мексико и други испаноговорящи държави пишат писма до един от тримата влъхви – Мелкор, Гаспар и Балтазар, и ги молят за подаръци.
На Бъдни вечер оставят бонбони за влъхвите и сено за камилите, с които пътуват. Децата оставят обувките си на видимо място и на следващия ден те са пълни с подаръци.
Йолупуки или Юлската коза, Финландия
Юлската коза или Йолупуки са финският Дядо Коледа. Козата била зъл дух, който се асоциира с Один. Йолупуки чукал на вратите на децата и настоявал да му дадат подаръци и остатъци от храна от празнуващите.
В днешно време Йолупуки все още обикаля къщите, но вместо това казва „Има ли послушни деца тук?“ и подарява подаръци. Кара шейна с елени, която не лети в небето.
Тио де Надал, Каталуния
Една от най-странните коледни традиции идва от Каталуния. Там Тио де Надал – малко пънче с нарисувано усмихнато личице буквално изхожда подаръците под коледната елха.
В дните преди коледа Тио де Надал се „храни“ със сухи плодове и ядки. Децата го завиват и с одеяло, за да му е топло.
На Бъдни вечер децата удрят с пръчки дървото и пеят песен с доста нецензурен текст. На следващата сутрин Тио де Надал е изходил купчини подаръци и лакомства под елхата.
Юлските момци, Исландия
Юлските момци са 13 пакостливи исландски елфи, които правят номера на децата на острова. Един от тях краде останките от коледната трапеза, например, а майка им може да отвлече децата, ако не са послушни.
По време на 13-те нощи преди Коледа, исландските деца слагат обувките си до прозореца с надеждата, че Юлските момци ще им оставят дребни подаръчета или лакомства. Непослушните деца пък получават изгнили картофи.
Ла Бефана, Италия
Много преди белобрадият старец да завладее Италия, Ла Бефана – добродушна вещица, която лети на метла, правела добрини за децата. Тя се среща в италианския фолклор още от VIII век насам.
Според историята тримата влъхви нощували при Ла Бефана на Бъдни вечер, когато пътували да поздравят новородения Исус. Заради добрината те ѝ предложили и тя да отиде и да се поклони на Спасителя, но вещицата отказала. По-късно обаче променила мнението си и настигнала влъхвите.
Въпреки това Ла Бефана не успяла да стигне до Витлеем и сега всяка нощ на 5 януари тя лети с метлата си над Италия и раздава подаръци и лакомства на добрите деца, а на лошите – въглени.
Дядо Коледа, Съединените щати
Традиционният белобрад старец, който всички познаваме, идва от традицията в Съединените щати. Първообразът на Дядо Коледа може да бъде проследен до езическите традиции в миналото, както и до християнските легенди за монах от III век познат като св. Николас.
По традиция той носи подаръци на послушните деца, а пък те в замяна му оставят курабийки и моркови за елените.