Атмосферният CO2 продължава да се увеличава и въпреки значителните усилия в световен мащаб за намаляване на въглеродните отпадъци, се очаква да нарасне още през следващите десетилетия, пише TechXplore.
Изследователи от Северозападния университет в Еванстън са демонстрирали, че има множество подходящи материали, които могат да улеснят директното улавяне на въглероден диоксид от въздуха. Според учените това е един от най-обещаващите методи за улавяне на CO2.
Изследването е публикувано в научното списание Environmental Science & Technology.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Методът използва промени във влажността за да улавя въглерод и според учените ще бъде на централно място в борбата с изменението на климата, но мащабируемостта му е ограничена.
Сега екипът е установил, че може да се намалят както разходите, така и потреблението на енергия чрез използване на устойчиви и изобилни материали - често произхождащи от органични отпадъци.
Изследването демонстрира значението на размера на порите на даден материал при определянето на неговата способност да улавя въглерод. Инженерите твърдят, че този тип изследвания ще помогнат за подобряване на производителността чрез модифициране на структурата на материала.
Тези нови технологии биха могли да компенсират емисиите от селското стопанство, авиацията и промишлените сектори.
„Технологията позволява въглеродният диоксид да бъде изолиран при ниска влажност и освободен при висока, намалявайки или изцяло елиминирайки енергийните разходи, така че той да може да се използва повторно“, каза д-р Бенджамин Шиндел.
„Ако проектирате системата си правилно, можете да разчитате на денонощния цикъл или на употребата на два обема въздух, единият - влажен, а другият – сух, в географски райони, където това има смисъл“, каза ръководителят на изследването, професор Винаяк П. Дравид.
След като екипът оцени защо технологията е толкова ефективна за улавяне, те идентифицираха други материали в по-голямо изобилие и подобни свойства, с акцент върху такива, които няма да са проблем за околната среда.
„Улавянето на въглерод все още е в начален етап. Технологията ще става все по-евтина и по-ефективна, докато не се превърне в жизнеспособен метод за намаляване на емисиите на световно ниво.“, каза Шиндел.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK