"Излъчва спокойствие и доброта": Откриха скрита фреска на последния византийски император

Това е единственият известен запазен негов портрет, правен приживе

Снимки: Greek Ministry of Culture
Публикувано в  17:02 ч. 27.12.2024 г.
 

Откриха в манастир единствения портрет, правен приживе, на последния в историята византийски император - Константин XI Палеолог.

Откритието е направено в главния храм на стария гръцки манастир "Св. Архангели" в Егиалия, полуостров Пелопонес.

Стенописите, които са датирани от късновизантийския период, са с високо художествено качество и отразяват естетическите тенденции на Константинопол. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Министерството на културата на Гърция съобщава, че по време на дейности по консервация в католикона - централната църква на манастира, където всички монаси се събират по време на службите, археологът и директор на Ефорията по старините на област Ахая д-р Анастасия Кумуси е открила уникален портрет на последния император на Византия Константин XI Палеолог във втория слой стенописи, който е датиран към средата на XV век, посочват агенция АНА-МПА и БТА.

“Това е автентичен портрет, който точно отразява физиономичните характеристики на последния византийски император. Той е земна фигура, зрял мъж, със слабо лице и индивидуални черти, който излъчва спокойствие и доброта”, посочват от гръцкото министерство на културата.

На фреската е изобразена фигурата на зрял мъж, носещ императорски инсигнии. Пурпурното му наметало, бродирано със злато, е украсено с медалиони, на които са изобразени двуглави орли с корона между главите им - отличителен символ на фамилията на Палеолозите.

Снимки: Greek Ministry of Culture

Наличието на двуглавите орли върху облеклото на фигурата, наред с другите инсигнии, представлявало недвусмислено визуално послание, което идентифицирало мъжа като император.

Напълно доказано е, че портретът е на последния византийски император Константин XI Палеолог.

 

„Това е единственият известен запазен негов портрет приживе. Съществуват и други негови портрети, но те са от два или три века по-късно“, посочва д-р Анастасия Кумуси.

Манастирът "Св. Архангели" (Таксиархес) се намира на 15 км южно от град Егион в подножието на планината Клокос. Старият манастир "Св. Архангели", известен още като Палеомонастеро, се намира на един километър по-високо. Основан е от свети Леонтий от Монемвасия в края на XIV век. Деспотите на Мистра - Тома и Димитрий Палеолог, осигуряват финансова подкрепа за манастира, като построяват множество сгради на мястото.

 

До манастира се стига през кула с порта и отбранителни отвори. Главният храм (католиконът) е разположен на издължена тераса, където са съсредоточени основните сгради. Южният параклис е разположен на юг от главната църква. На север от нея, на по-ниско ниво, се намира Северният параклис. Каменно стълбище с дървена горна част, построена през 1810 г., осигурява достъп до горната тераса на манастира.

 

На тази тераса се намират скитът на свети Леонтий, еднокорабната църква „Възкресение Христово“ и гробът на свети Леонтий, подредени в стъпаловидна конфигурация. Четирите църкви на манастирския комплекс са украсени с висококачествени стенописи, датиращи от късновизантийския период.

Кой е Константин XI Палеолог?

Константин XI Палеолог израства във или близо до град, наречен Мистра, южно от манастира, който управлява в продължение на 5 години, докато заема трона през 1449 г.

Той е последният император, управлявал Византия от 1449 до смъртта си на 29 май 1453 г. Загива при крепостната порта „Свети Роман“ с меч в ръка, ръководейки последните улични боеве в Константинопол срещу османците.

Турците трудно го намират сред труповете на падналите защитници на Константинопол, като тялото му е разпознато по пурпурните ботуши със златни орли на тях. Главата на последния император е изпратена до дворовете на мюсюлманските владетели като доказателство, че османците са превзели „града на царете“.

Според легендата Мехмед II предава тялото на оцелелите християни и им заповядва да го погребат подобаващо. Над неговия гроб е построена малката църква „Въведение Богородично" на 500 м северно от акведукта на Валент в Цариград. Маслото за кандилото, непрестанно горящо над гроба, е плащала султанската хазна от 1453 до 1923 г., когато Турция е провъзгласена за република. Мястото и днес е дълбоко почитано от православните. Самият Константин XI Палеолог е канонизиран за светец.

Той е на Мануил II Палеолог и Елена Драгаш, дъщеря на велбъждския деспот Константин Деян, правнук на цар Иван Александър по майчина линия и на потомката на цар Иван Асен II Ирина Асенина по бащина.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Изгодни оферти от Technopolis Изгодни оферти от Technopolis