Вече всички сте видели красивите кадри на пълното слънчево затъмнение, което премина през Северна Америка, но от НАСА публикуваха гледка, която малко избрани хора могат да видят в живота си. Астронавтите на Международната космическа станция също наблюдаваха затъмнението, но не обърнати към Слънцето, а към Земята.

На кадрите се вижда огромната сянка на нашия единствен спътник Луната да преминава бавно по повърхността на планетата ни.

Международната космическа станция се намира на 402 километра над повърхността на Земята. В продължение на месеци от НАСА нагласяха височината и траекторията на орбитата на станцията така, че да извършат наблюдения върху слънчевото затъмнение. На видеото виждаме още как сянката преминава от Ню Йорк до Ню Фаундленд в Канада.

Уникалните кадри са заснети от инженерите Матю Доминик и Жанет Епс.

Снимка: iStock

Международната космическа станция не може да бъде наблюдавана от Земята по време на слънчевото затъмнение, тъй като МКС отразява слънчевата светлина. Когато я виждаме в небето МКС изглежда като малка ярка точка, която се движи бързо през небосвода.

Това е най-продължителното затъмнение от 1806 година насам и предоставя уникална възможност на учените да правят изследвания. Друго уникално съвпадение е, че част от градовете в Щатите виждат пълно слънчево затъмнение за втори път в рамките на 6 години – нещо, което се случва обикновено на всеки 366 години.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement