Днес е дългоочакваният ден X, в който ваксините срещу COVID-19 дойдоха у нас. Още рано сутринта, пред десетките камери на медиите, 9700 дози от препарата на „Пфайзер“ и „Бионтех“ пристигнаха в Центъра по заразни и паразитни болести в София.

Логистиката по доставка на ваксината в страната обаче измести добре планираната пиар акция от центъра на София. Вместо с високотехнологични превозни средства, поддържащи необходимите -70 градуса за съхранение, препаратите бяха превозени от столицата до Пловдив и Бургас с… бус, който иначе пренася колбаси.

Здравният министър увери, че ваксините ще бъдат използвани веднага и затова няма нужда да бъдат поставяни в нискотемпературни фризери, а всички изисквания на производителя за транспорт и съхранение са спазени. 

Въпреки всички уверения, това решение на властта предизвика както негативни реакции, така и редица хумористични колажи.

О, Пепи! Докараха ваксините

Една реклама от близкото минало за кренвирши неслучайно се завъртя отново в интернет. Фирмата производител на колбасите е същата, която превози и ценните ваксини. Асоциацията с месните продукти накара хората да се шегуват, че препаратът трябва да се предлага в пакет със студена бира, а ако към всяка имунизация има по килограм от колбаса - желаещите може да се увеличат.

Снимка: www.facebook.com/Kolaji

Други предположиха, че ваксините са скрити в кренвиршите, за да пътуват незабелязано из страната.

Снимка: www.facebook.com/Kolaji

По Коледа стават чудеса

Ваксините срещу новия коронавирус са сравнявани от редица европейци с коледно чудо. Затова доскоро много хора се шегуваха, че ако други години сме чакали Дядо Коледа с камиона на известна марка безалкохолна напитка, то днес всички го очакват с тира на "Пфайзер".

В България, обаче, действителността е друга.

Никой не знае какво има в тях

От години има една приказка за кренвиршите, че "никой не знае какво има в тях". Шегата отново стана популярна покрай докараните у нас ваксини. Потребителите на социалните мрежи, които са и любители на конспиративните теории, се шегуват, че и с двата продукта не трябва да се рискува.

Създателят на "Майкрософт" Бил Гейтс също не беше пропуснат.

Имаше и хора, които подкрепиха решението на здравните власти и коментираха, че по този начин са спестили стотици милиони левове на българския данъкоплатец за специализирана техника за превозване на препаратите.