"Шестото чувство", което прозволява на пощенските гълъби да се ориентират по магнитното поле на Земята, не е скрито в човките им, както се смяташе досега, сочат резултатите от изследване.

Има все повече доказателства, че гълъбът разполага с навигационна система, напомняща GPS система, в главата си. Тя може да открива стойности на магнитното поле, но също визуални ориентири и характеристики, свързани с обонянието, заяви Ерве Кадиу от Френския център за научни изследвания, който е участвал в изследването.

Предишни проучвания показаха, че вътрешният "компас", който позволява на птицата да се ориентира по магнитното поле, вероятно се намира под кожата, покриваща горната част на човката й. Според тази хипотеза наличието на нервни клетки, съдържащи малки кристали магнетит, може да обясни чувствителността към магнитното поле.

Ново изследване на Дейвид Кейс от Института по патология към Медицинския университет във Виена и колегите му обаче обори тази хипотеза. То установи, че клетките, съдържащи желязо, в човките на пощенските гълъби са макрофаги, а не неврони.

Учените използвали скенер, за да картографират съдържащите желязо клетки в човките на гълъбите. Така открили неочаквана вариация в разпределението и броя им, а това е несъвместимо с чувствителността към магнитното поле. Изследването на въпросните клетки разкрило особености, характерни за макрофагите – клетки, които са част от имунната система.

"Екипът констатира, че отлаганията в човките не са от малки кристали, а става дума по-скоро за органични отлагания, поясни Кадиу. Освен това желязото не се съдържа в неврони, а в макрофаги."