Малцина спортисти са получили признанието да бъдат еднакво добри и като играчи, и като треньори. Пред имената на много малко от тези личности се поставя прилагателното „велик“ и несъмнено Йохан Кройф е сред тях. Футболист, стратег, философ и безкомпромисно принципен човек. Така той е представен и в документалния разказ „Последният мач: 40 години Йохан Кройф в Барселона“, част от програмата на „София филм фест“.   

Последният мач: 40 години Йохан Кройф в Барселона

Освен самия Кройф, във филма участват Шави Ернандес, Хосе Карерас, Висенте дел Боске, Хосеп Гуардиола и още други, свързани лично и професионално с легендарния спортист. Всички те допълват щрихи към този изключително харизматичен образ, превърнал се в идол за милиони хора по света.

22-ото издание  на „София филм фест“ е посланик на международната инициатива The Ball – топката, която за първи път ще мине и през България. От 2002 г. до днес, на всеки четири години, Топката (The Ball), определяна като футболния еквивалент на олимпийския огън, стартира с първи шут от Лондон, обикаля европейските държави и стига до откриващата церемония на Световното първенство по футбол. Политици, футболисти и популярни личности подписват Топката и подкрепят местните кампании, които допринасят за общественото развитие и напомнят, че футболът има силата да обединява хората в  целия свят.

Специалната селекция от футболни филми на „София филм фест“ е част от инициативата The Ball. Феновете ще имат възможност да видят документалния филм, посветен на голямата звезда на Барселона – „Меси“, любимия на мнозина Green Street Hooligans с Илайджа Ууд и Чарли Хънам, „В търсене на Ерик“ – в който Ерик Кантона раздава житейски съвети под режисурата на Кен Лоуч, както и филма на Стефан Вълдобрев – „Манчестър Юнайтед от Свищов“.

В търсене на Ерик

Прожекциите са в кино „Люмиер“ и са с вход свободен.

Официалното пристигане на Топката в България ще бъде между 4 и 9 май, когато филмови прожекции и събития ще обединят социалните функции на киното и спорта.

Аз, Тоня

За втора поредна година „София филм фест“ поднася своя спортна селекция. Един от безспорните хитове ще бъде американският „Аз, Тоня“ (2017) на режисьора Крейг Гилеспи. В основата на лентата са невероятните, но истински събития, свързани с един от най-сензационните скандали в историята на спорта.

В мрачно-комедиен тон са пресъздадени подробности около американската фигуристка Тоня Хардинг, нейното прочуто изпълнение на троен аксел в състезание и нелепо замисленото и зле изпълнено нападение срещу нейната съперничка за Олимпийските игри Нанси Кериган. Марго Роби поразява с превъплъщението си в изпълнената с хъс и енергия Хардинг (беше номинирана за „Оскар“ за тази своя роля).

Дейвид Милър – сам срещу часовника

В „Дейвид Милър – сам срещу часовника“ (2017) режисьорът Финли Претсел разказва за последните състезания в кариерата на колоездача Дейвид Милър и финалното му участие в Тур дьо Франс. Британският филм  представя човешкия дух, движен от сила, много по-могъща от желанието за успех и слава. Краят на кариерата на един атлет е състезание с времето и битка с неизбежния провал. Пристрастяващата нужда да участваш в надпреварата противоречи на логиката и създава вълнуващ и болезнен спектакъл.

Симпатяги в края на колоната

Непознатият свят на бойците-рицари и „прекрасни губещи“ на професионалното колоездене е тема на копродукция между Литва, Латвия, Италия, Белгия, Швейцария, Ирландия, Великобритания и Испания. „Симпатяги в края на колоната“ (2017) на режисьора Арунас Мателис предлага любопитна гледна точка – през очите на отборните лекари, които пътуват паралелно с колоездачите.

Планина

Планина“ (2017) е уникално предложение от Австралия. Режисьорът Дженифър Пийдъм, заедно с камерен оркестър, изследва  човешката обсесия по необятната шир и предизвикателства, които предлагат планините. Кадрите припомнят зашеметяващата сила на височините – и вечната им способност да оформят живота и човешките мечти. Хората са в поддържащи роли, а планината – в главната. Няма диалог. Този филм е по-скоро експериментален, отколкото документален.

Хвани вълната: животът на Леърд Хамилтън

Американският „Хвани вълната: животът на Леърд Хамилтън“ (2017) е история на истинска американска икона, която променя завинаги един от най-вълнуващите спортове в света – сърфирането. Този задълбочен портрет на Леърд Хамилтън изследва страха, смелостта и амбицията, които карат един човек да стигне до върха  и цената, която трябва да бъде платена за всичко това. Използвани са архивни кадри от неговото детство, израстването му, създаването на приятелства и връзки с други спортисти, влюбени в невъзможно високия адреналин на живота върху дъската за сърф…  

„София филм фест“ няма да подмине и българските спортни заглавия. „Българският лъв“ (2017) на режисьора Александър Хамбир и продуцента Ярив Лернер е за световния шампион по бойно самбо, ММА боец и бивш командос – Тихомир Благовестов, който много обича България, но изпитва горчивина, че държавата не предлага достатъчно добри условия за професионалното му спортно развитие.

Мечтата на Николай

Мечтата на Николай“ (2017) на Мария Карагьозова e за капитан на туристическо корабче. Той си спомня мечтата си, която успява да сбъдне през 1985 година – да обиколи света сам… Преминавайки през „Желязната завеса“, българският мореплавател Николай Джамбазов посочва пътя към свободата на едно цяло поколение млади българи. На борда на своята яхта „Тангра“, изцяло направена на ръка, той успява да премине по „невъзможния път“ и да сбъдне детската си мечта – да обиколи света сам през нос Хорн.