Европейският съюз е все по-близо до приемането на един от първите в света закони за регулация използването на изкуствен интелект, предадоха информационните агенции. Целта на институцията е да наложи глобален стандарт за технологията и в какви случаи да се използва.
ЕС иска да обхване всичко, свързано с ИИ – от автоматизирани медицински диагнози до някои типове дронове, от генерирани видеоклипове от ИИ, познати като „дийпфейк“ до ботове като ChatGPT.
Предстои т.нар. „ИИ закон“ да бъде обсъден с всички страни членки на съюза.
„Използването на ИИ повдига много социални, етични и икономически въпроси. Но сега не е времето да натискаме бутона за пауза. Напротив – трябва да работим бързо и да поемем отговорност“, заяви европейският комисар Тиери Бретон.
Една от заложените точки е частична забрана на полицейското следене чрез лицево разпознаване. Очаква се сериозен отпор от страна на европейските лидери за тотална забрана. Т.нар. „емоционално лицево разпознаване“, което се използва в части на Китай за установяване на уморени шофьори на камиони, например, също ще бъде забранено.
Президентът на Европейския парламент Роберта Мецола описа документа като „законодателство, което ще налага глобалните стандарти за използване на ИИ в следващите години“.
Какво става с авторското право?
В документите е посочено също, че заради риск от нарушаване на авторските права, ИИ инженерите ще трябва да публикуват всички творби на учени, музиканти, илюстратори, фотографи и журналисти, които са били използвани при обучението на алгоритмите. Ще трябва да доказват също, че всичко, което са използвали е съвместимо със закона.
Ако това не се случи, те ще бъдат заплашени от моментално изтриване на приложенията или глоба в размер на 7% от приходите им.
Какво предстои?
Европейският съюз си поставя амбициозната цел законът да бъде напълно готов и приет от всички държави членки до края на тази година. Въпреки това той няма да влезе в сила преди най-рано 2026 г.