Рядкото разгръщане на застрашено растение, което излъчва миризма на разлагаща се плът, привлече стотици предани фенове в оранжерия в Сидни, съобщава "Асошиейтед прес". Там, те се присъединиха към тричасови опашки, за да видят забележителния цъфтеж и да усетят аромат, напомнящ на чорапи във фитнес зала и гниещи боклуци.

Високо, заострено и миризливо, трупното цвете е научно известно като Титаничен аморфофалус.

Почитателите на конкретния екземпляр в Кралската ботаническа градина в Сидни са го кръстили Путриция и наричат ​​себе си Путрисианци. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Нейният възход към славата е бърз, с до 20 000 почитатели, които минават за миг в нейното все по-осезаемо за сетивата присъствие. От 15 години в градината не е цъфтяло такова цвете.

Бавен цъфтеж

Смята се, че има само 300 от растенията в дивата природа и общо по-малко от 1000, включително тези, които се култивират. Мъртвото цвете цъфти само на всеки 7-10 години в естественото си местообитание.

„Фактът, че се отварят много рядко, съответно цъфтят рядко, очевидно е нещо, което ги поставя в малко неравностойно положение в дивата природа“, каза говорителят на градината Софи Даниел, която е проектирала цял декор за показването на Путриция. „Когато се отворят, те трябва да се надяват, че наблизо е отворено друго цвете, защото не могат да се самоопрашват.“

След седем години в градината, цветът на Путриция беше забелязан през декември, когато цветето беше високо само 25 сантиметра. До четвъртък тя вече е 1,6 метра.

През деня нейният цветен шип бавно се отваряше около величествена централна грудка, жълто-зеленото външно извиване разкриваше виненочервен център.

С нарастването на вълнението в Сидни по повод разгръщащия се цъфтеж персоналът на градината издигна бариери за тълпата, придавайки на викторианската оранжерия атмосферата на рок концерт. Феновете преминаха по червен килим, за да видят Путриция зад кадифени въжета в експозиция, вдъхновена от погребението на кралица Виктория, шоуто на ужасите на Роки и творчеството на покойния режисьор Дейвид Линч .

Вътре феновете си правеха селфита и се навеждаха да подушат – по-опасна перспектива, тъй като миризмата на Путриция се разви. Хората вдишаха миризмата на „кланицата“ и отмениха плановете си за вечеря, каза научният репортер на Sydney Morning Herald Ангъс Далтън.

„Повръща ми се“, добави той. "Вълнувам се."

Една млада жена вдигна ръце и се поклони, сякаш в знак на преклонение.

Трудно е да се каже защо царственото, мистериозно и миризливо цвете е привлякло толкова последователи, но може би отговорът се крие в „благоговението“, което зрителите изпитват в присъствието на „толкова невероятно живо същество“, каза Даниел.

Бързо издигане до онлайн слава

 Заедно с нейните посетители от реалния живот, онлайн фенството на Путриция беше бързо, глобално и много странно - макар и много по-малко миризливо. 24/7 поток на живо, създаден от ботаническата градина, привлече близо един милион гледания за по-малко от седмица и подтикна към общ език на мемета и вътрешни шеги.

Често използваните акроними включват WWTF, или ние гледаме цветето, WDNRP -- ние не бързаме с Putricia – и BBTB, или благословен да бъде цъфтежът. „Путриция е метафора за моя живот“, пише на един плакат.

Коментатори в социалните медии планираха да побързат към градината, когато градината отваря врати. Само след 24 часа цъфтежът на Путриция – и вонята й – щяха да изчезнат.

Докато тя се разгръщаше, растението се нагрява до 37 градуса по Целзий (100 F), за да разпространи по-добре аромата си, привличайки мухи и бръмбари-мърши, които се ровят вътре и снасят яйца. След това започна работа по ръчно опрашване на растението в опит да се гарантира разнообразието и оцеляването на вида.

Но първо хиляди путрисианци се опитаха да се доближат възможно най-близо до своя герой от една седмица.

„В началото проведохме няколко разговора за това дали трябва или не да имаме торбички за повръщане в стаята“, каза Даниел, добавяйки, че служителите в градината в крайна сметка са се отказали. „Не съм чувал някой наистина да е пострадал.“

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK