Популярната представа за това как изглежда Млечният път може да се окаже неправилна. Това сочи ново откритие на учени от университета във Варшава, пише „Ройтерс”.

Снимка: Reuters

Астрономите са създали най-точната карта на галактиката ни като са проследили хиляди променливи звезди разпръснати из Млечния път. Това са звезди, чийто блясък не е постоянна величина и се изменя с определена амплитуда.

По този начин учените вярват, че дискът на галактиката не е плосък, а изкривен и усукан. Астрономите показаха триизмерна карта на Млечния път, в който има повече от 100 млрд. звезди, включително и Слънцето.

Снимка: Reuters

„За пръв път галактиката ни беше картографирана от край до край благодарение на реални и точни разстояния” – това обясни съавтора на научния труд Андрей Удалски.

До сега представата ни за формата на галактиката беше базирана на неточни измервания на звездни обекти в Млечния път и в други галактики. Новата карта е създадена чрез разстоянието между Слънцето и 2400 звезди, наречени цефеиди.

Снимка: Reuters

Цефеидите са подходящи при изучаването на галактиката, защото са свръхгиганти със светлина от 100 до 10 хил. пъти по-ярка от тази на Слънцето. Освен това учените посочват, че те са сравнително млади – на около 400 млн. години и тяхното местоположение е близко до това, където са били родени.

Снимка: Reuters

Диаметърът на Млечния път е около 140 хил. светлинни години. Една светлинна година е близо 9 трилиона км. Галактиката ни започва да се оформя скоро след Големия взрив преди около 13,8 млрд. години, а източникът на светлина и топлина за Земята се формира преди 4,5 млрд. години.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement