Около 360 кг кокаин употребяват всеки ден жителите на Европа. До този извод са стигнали учени от EAWAG (Швейцарския федерален институт за екологични науки и технологии), които са анализирали водата, използвана от около 15 млн. души в 19 града на Европа.

На първо място в списъка са белгийският Антверпен и холандският Амстердам, където съдържанието на кокаин в отпадъчните води е 1,5 грама на 1000 жители. Следват Барселона, Лондон, Милано и Париж, в които концентрацията на наркотика е от 0,5 до 1 грам на 1000 души. В края на списъка са градове от Северна Европа – Стокхолм, Осло и Хелзинки с 0,15 грама на 1000 души.

Прибягвайки към метода на екстраполацията, швейцарските учени са установили, че средно всеки ден жителите на Европа употребяват 360 кг кокаин, което по данни на Управлението на ООН по наркотиците и престъпността съставлява от 10 до 15% от световното производство на наркотика.

Що се отнася до Швейцария, то тук, по думите на сътрудника на института Кристоф Ор, "съдържанието на кокаин в отпадъчните води се равнява на средния показател в европейските градове с най-голямо потребление".

Учените, анализирали водата в градове като Берн, Женева, Цюрих и Люцерн, са потвърдили още, че кокаинът неслучайно е смятан за наркотик, свързан с определен стил на живот, употребяван често по празници, на партита, музикални концерти. Изследването е показало, че през почивните или празничните дни съдържанието му във водите на швейцарските градове нараства 4 пъти в сравнение с останалите дни.