На 14 февруари съвпадат три празника и всеки българин може да избере кой от тях да празнува. Това са църковният празник за Успението на свети Кирил Славянобългарски, празникът по стар стил на свети Трифон Зарезан и празникът на влюбените.

Свети Валентин е роден в Италия и е бил християнски епископ. Живял е по времето на император Марк Аврелий Клавдий Втори. Когато императорът забранил на войниците си да се женят с идеята, че като нямат семейство, ще са по-самопожертвувателни в битките, войниците християни тайно били венчавани от епископ Валентин. Заради това впоследствие той е обявен за закрилник на влюбените. Обезглавен е през 270 г. заради непреклонната си вяра в Бога, а много скоро след това е канонизиран.

Празникът започва да се чества през XIV век. На този ден влюбените изразяват любовта си един към друг, като си изпращат валентинки и бонбони във формата на сърце. Обичайно се подаряват и цветя.

Най-ранните валентинки, запазени до днес, са от XV в. В Британския музей е изложена картичка, изпратена през 1415 г. от Орлеанския херцог Шарл, който бил заточен в Лондонската кула, до неговата съпруга. В Британската библиотека се съхранява писмо от 1477 г., в което девойка моли младеж да докаже, че я обича. През 1797 г. във Великобритания е издадено ръководство за писане на валентинки, а в началото на XIX в. започва тяхното серийно производство. В 40-те години на XIX в. се появяват механични валентинки - с движещи се фигурки.

Най-скъпата валентинка е направена от злато и скъпоценни камъни. Тя е предназначена за оперната певица Мария Калас и е изработена по поръчка на гръцкия милиардер Аристотелес Онасис през 60-те години на XX в. Нейната стойност е около 300 000 щатски долара. Днес валентинките са втори по популярност след коледните картички.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement