Бесните времена на 90-те - това е едно от най-популярните клишета, с които руснаците описват един от най-щурите периоди не само в своята история, но и на целия свят. Напоследък модни дизайнери, футболисти, рапъри и мутри се опитват да ни върнат в този период по една или друга причина. Ето как:
1. Чичко тревичко
Финалите на световното първенство отдавна не са просто серия от футболни мачове, които помагат на една или друга звезда да изгрее на небосклона. Те дават повод на всеки - от фирмичката до корпорацията да ти продават от топки, джапанки и бански до хладилници с бира и телевизори. Но най-важното, което ти продават - е мода! И ако навремето Руди Фьолер ни продаваше прическата - отпред късо-отзад модерно, то днес Неймар, Алексис Санчес и компания ни препродават "претоплената" прическа на Ем Си Хамър и Скоти Пипън от 90-те. А именно - отстрани няма нищо, отгоре Чичко тревичко.
2. Маратонки и шарени клинове
90-те бяха ерата, когато учениците у нас излизаха от вкъщи с нови маратонки, а се прибираха боси или в най-добрия случай по джапанки. Не за друго, а защото ги бяха пресрещнали дружелюбни младежи с репликата - "Изскачай от маратонките!". Маратонката тогава, беше онова, което е смартфонът днес. Оранжеви, зелени цикламени, С КАМЕРИ!, с помпички, с лампички. Всички ги искаха, но не всички ги имаха. Днес може да си купите абсолютно същите.
За завръщането на модата на 90-те се усетиха най-добре от "Найк", които не просто възкресиха своя култов модел Air Max, но и изнудиха Хана Монтана, днес Майли Сайръс да си ушие гащи от потник на Майкъл Джордан и да възпее едноименните маратонки с хита "23".
И ако шарените маратонки през 90-те бяха задължителна част от облеклото на младежите, то клиновете с абсурдни илюстрации и мотиви бяха основна част от гардероба на дамите с претенции за модерна външност. Гарнитурата от потници или друг вид горнища в цветове, използвани от спасителни и снегопочистващи служби беше задължителна. Познато нали?
3. Хероинът
Хероинът се завърна "победоносно" на червения килим. Смъртта на актьорите Кори Монтейт и Филип Сиймур Хофман даде повод на много западни медии да отчетат епидемия от хероинови свръхдози в Америка. Кафявата дрога се търгува за 8 долара дозата, а над 660 хиляди американци са я пробвали през 2012-та. По необясними причини хората се връщат към наркотика на 90-те. Преди 20-ина години хероинът се беше превърнал в бич за младите, а филмът "Трейнспотинг" по едноименната книга на Ървин Уелш беше мегахит, който най-добре отразява духа на времето. Време, което роди и песента на БТР с тяхното "Спасение" и рефрена - "Не погубвайте живота, даже пътят ви да спре".
4. Рап музиката
Стане ли дума за музика, 90-те години бяха ерата на рапа. Суровото време раждаше сурови рими а ла "Ще му разбия главата". Днес думите са една идея по-вулгарни, защото "простото" разбиване на главата не е достатъчно, а обемът от знайни и незнайни изпълнители е нараснал. Едно нещо обаче не се е променило. За пореден път рап изпълнителите у нас разменят задочни закани в една война на хартия. Умишлено или не, те се опитват да възкресят спомена за знаменитата рап война от 90-те в Съединените щати, когато загинаха звезди от ранга на 2-Pac и Notorious BIG. Нескопосаният опит за повтаряне на тези времена намира и съответната критика с фразата – „мьерцедьеса счупьен, фейса му нацупьен”.
5. Югославия-Украйна
90-те години бяха белязани от кървавия разпад на Югославия. Роднини и съседи се убиваха едни други по особено жесток начин, докато страната символ на единството на славянските народи не се нацепи на минидържавици, много от които и до днес не се признават една друга. 20 години по-късно същото се случва и в Украйна. Признават го дори местните медии, които твърдят, че в страната се е върнал "духът на 90-те". Милиционери могат да се видят само в управленията на местното МВР, а по улиците скитат момчета с анцузи и автомати "Калашников". Но това не е най-страшното - страшното е, че изглежда Украйна се разпада безвъзвратно, също както Югославия. Ето още една ирония на съдбата. През 90-те страдахме заради югославското ембарго. Икономиката ни рухна защото не можехме да внасяме или изнасяме нищо през западната съседка. Днес заради украинската криза, пък се проваля "Южен поток" - мегапроект, на който разчитаме.
90-те обаче никога няма да се върнат, също както и банките у нас няма да фалират. Но онова време няма да спре да вдъхновява хората. Не за друго, а защото беше бясно, разюздано, объркано и привлекателно със своя хаос и безвластие.