Спряната навремето пиеса "Процесът против богомилите" на Стефан Цанев възкръсва на сцената на Народния театър. Защо беше забранена тя, разказва самият автор в предаването "Тази сутрин".
"През февруари 1989 г. имаше конгрес на Съюза на артистите, където станах и изброих 38 български пиеси, които са били спрени по времето на социализма. Годините на тяхната забрана общо надхвърлят 500 - едно цяло турско робство", припомня Стефан Цанев.
"Пиеса се спираше дори за една реплика,
защото театърът тогава беше една от големите трибуни - за разлика, може би, от сега. Хората се тълпяха, нямаше билети. Ставаше някакво съзаклятничество между актьорите и публиката. Чакаха само една реплика да се просмуче... Хората се удовлетворяваха, че някой вдига глас. Театърът беше много опасно място и се следеше от партията и Държавна сигурност", разказва известният драматург.
"Процесът против богомилите" е писана след чешките събития през 1968 г., когато съветските танкове, а и българските включително, прегазиха Пражката пролет. Хората в Чешката комунистическа партия искаха да правят комунизъм с човешко лице, а това беше отчетено като опасна ерес и беше смачкано с оръжие, без никаква шега. Това е една пиеса, в която аз говоря за богомилите, които не искат да приемат задължителната вяра, възпротивяват се спрямо насилственото изучаване на тази вяра...
Асоциацията е толкова пряка, че беше дори нахално", споделя Цанев.
"Нямаше съмнения защо се спира. И беше спряна до 1978 г., когато Людмила Живкова разреши да се играе в четири провинциални театъра... Но публиката възприемаше нещата така, че пиесата беше спряна пак", добавя той.
"След 1968 г. за мен беше превратно време, тогава ми спряха и стиховете, нито ред не съм печатал осем години, а бях в силата си, 30-годишен поет. Но бях в невероятна кондиция от това, че ме забраняват, това беше въпрос на чест. Дори и пред момичетата...
Бях "този, забраненият".
"Това възпита в мен начина на съпротива - да издържаш вътрешно, вътрешно може да бъдеш емигрант, еретик, да не се подчиняваш на това насилие. И това изгради у мен самочувствието да се чувствам еретик, като човек, който отстоява своите виждания", споделя още Цанев.
Девизът на богомилите е много хубав, аз често го повтарям: "Не позволявай никакво насилие над себе си, откъдето и да идва то – от цар или от бог, от меч или от слово, дори когато е от обич".
Вижте още от разговора във видеото:
Премиерата на пиесата "Процесът против богомилите" е на 12 септември в Народния театър. Режисьор е Маргарита Младенова. В постановката участват Деян Донков, Рени Врангова, Иван Бърнев, Теодора Духовникова, Теодор Елмазов и др.