Измамени чрез фалшиви актове за смърт трябва да чакат с години за издаването на нови лични карти. Това съобщи адвокат Димитър Петров на пресконференция в Националния пресклуб на БТА.

Защитникът се е сблъскал с проблема след като е започнал работа по дело за опит за кражба на спестяванията на негов клиент. През миналата година пострадалият е бил обявен за мъртъв чрез фалшив акт за смърт.

Няколко месеца преди това, отново с фалшиви документи, той е бил фиктивно оженен. Мнимата съпруга извадила удостоверение за наследство и опитала да изтегли парите на мъжа, но служител на банката се е усъмнил и сигнализирал органите на реда.

Петров посочи, че в момента основния проблем на клиента му е в липсата на нова лична карта. Той коментира, че покрай този казус е попаднал на още десет случая с измамени с фалшиви актове за смърт, като един от пострадалите е чакал над две години за издаването на новата му лична карта.

По думите на юриста системата за издаването на новия документ за самоличност трябва да се опрости. В момента след издаването на фиктивния акт за смърт, чрез ЕГН-то на засегнатия се подава информация до Единната система за гражданска регистрация и обслужване на населението /ЕСГРАОН/, която блокира съставянето на новия документ за самоличност.

По този начин се получава ситуацията, в която вместо с документа за самоличност да се докаже незабавно, че гражданинът е жив и да бъде заличен фалшивият акт за смърт, трябва да се води тромава процедура за издаването на нова лична карта.