Само два отказа за издаване на специални разузнавателни средства (СРС) е направил Софийският градски съд (СГС) през миналата година. Това става ясно от годишния доклад на ключовото съдилище, оглавявано от Владимира Янева, която е сред семейните приятели на вътрешния министър Цветанов. През 2011 г. СГС е казал „да” на 6008 молби за използване на разузнавателни средства.

Отказите за използване на СРС-та през предходната 2010 г. са били 14, а одобренията с 200 повече.

Документът показва, че от всички разрешени подслушвания, проследявания и заснемания едва във 800 случая са открити веществени доказателства.

През октомври миналата година Владимира Янева заяви в интервю за BTV, че тя и заместниците й четат много подробно всички искания на службите за използване на СРС „и ако тези искани са немотивирани ние веднага ги отказваме”.

Само преди няколко дни белгийски вестник публикува информация, че службите в страната са получили 831 разрешения за СРС през миналата година.

През февруари тази година до медиите достигна писмо, в което Владимира Янева дава съвети на службите как да направят така, че броят на СРС-ата да не изглежда голям. От текста му стана ясно, че Янева казва на вътрешния министър Цветанов и на шефа на ДАНС Казаков да използват максималния законов срок от два месеца в исканията си до съда, за да може статистиката да отчете по-малък брой искания и съответно разрешения.

След като бе привикана в парламентарната подкомисия за контрол на СРС-ата, Янева обясни, че чрез писмото си всъщност е искала да се установи „действителния брой на лицата, чиито права са ограничени”, а не за да манипулира статистиката.

Прекомерното използване на СРС и ефективността от тях многократно са били повод за скандали. Един от най-запомнящите е от началото на миналата година, когато „изтекоха” разговорите между шефа на митниците Ваньо Танов с премиера Борисов, финансовия министър Дянков и д.р. След едногодишно разследване прокуратурата така и не намери виновник за „замерянето” със СРС-та, а всички назначени експертизи не дадоха категорично заключения на поставените въпроси.