Синът на собственика на "Литекс" Гриша Ганчев - Данаил е задържан покрай акцията на МВР и данъчните срещу ДДС измамите в захарния бизнес, научи bTV от сигурен източник.
Данаил Гришов Ганчев е задържан за 24 часа.
Освен него в ареста са още Милко Талев, Ивайло Талев и Тодор Симеонов. Белезниците са щракнали около ръцете на общо шестима души, всичките служители на "Литекст комерс".
Преди ареста на сина му да стана известен, Гриша Ганчев заяви пред bTV, че приветства акцията срещу далаверите с ДДС в захарния бранш. Той коментира, че няма от какво да се притеснява и всичко във фирмата му е чисто.
Без да споменава имена, МВР съобщи, че е разбита организираната престъпна група за избягване на данъчни задължения в особено големи размери и пране на пари.
В един от складовете полицията е открила 63 тона захар без никакви налични документи, заяви пред журналисти вътрешният министър Цветан Цветанов.
По първоначални данни схемата за избягването на данъчните задължения е разработена от управител на търговско дружество, което продава големи количества захар на реални търговци. Захарта се доставя от акционерно дружество, стопанисващо заводите в Бургас и Девня, пише в съобщението на МВР.
Справка в сайта на „Литекс” показва, че двата завода са собственост на компанията на Гриша Ганчев.
Извършени са претърсвания на 15 жилища и офиси в София и в страната, откъдето са иззети компютърни конфигурации, оптични носители на информация, фискални устройства и счетоводни документи, добавят от МВР.
Плащанията на фирмите - купувачи се извършват единствено и само по банков път. Постъпилите средства, които са в порядъка между 40 и 130 хиляди на ден, се теглят в брой на каса още в момента на тяхното постъпване от управителя на фирмата търговец. Следва връзка по телефона с един от изпълнителните директори на дружеството - доставчик, потвърждаване на преведените по банков път средства и искане камионите на фирмите - получатели да бъдат допуснати за товарене на стоката, продължават да изясняват схемата от полицията.
Според събраните до този момент сведения двете дружества фактурират само отделни доставки, на всеки 10-12 камиона се осчетоводяват 1-2, като остатъкът от внесените средства се носи в офиса на акционерно дружество в София.
За да бъдат оправдани големите количества захар, управителят на търговското дружество сключвал и фиктивни договори за доставка с една от фирмите на дружеството, обявена в несъстоятелност, следвала и верига от фирми от т.нар. „липсващи търговци”.
С цел да се прикрие престъпната дейност спедицията на стоката от складовете на заводите до крайния получател се е извършвала чрез „курсове на черно” - управителят намирал транспортни фирми, разполагащи с големи камиони и договарял с тях да не фактурират извършваната услуга.
Разследващите установили, че всичко на пръв поглед било напълно легално – при всеки превоз били изготвяни необходимите документи, фактури, товарителници, които отразяват реално транспортираната стока.
Така при евентуална проверка на товара количествата напълно кореспондират с отразеното в документацията. При пристигане на стоката обаче изготвените документи били унищожавани.
В хода на разследването е установено, че в края на месец март двете дружества са организирали нова схема за извършване на доставките – целите количества захар от доставчика директно се разтоварвали в базата на търговската фирма.
За периода от края на февруари до 7 април в тази фирма са постъпили 1 206 868 лв. , от които едва 86 280 лв. са наредени към дружеството доставчик на основание на фактура за закупуване на захар, добавят от МВР.
Захар от Чернобил
Установено е и намерение за закупуване на захар, съдържаща тежки метали, от района на Чернобил (Украйна). Идеята била да внесат първоначално около 25 тона, като при пласирането щели да предоставят на контрагентите си едната част от сертификата на захарта, в който не са упоменати произхода и съдържанието. Тази захар била предназначена за влагане в производство. Ако успеели да я пласират на българския пазар, те възнамерявали регулярен внос. В случай, че качеството било лошо, 25-те тона захар щели да бъдат предадени за производство на натурални сокове.