Софийска районна прокуратура (СРП) е повдигнала обвинения на изпълнителния директор на „Напоителни системи“ ЕАД - Стайко Ганчев, както и на членовете на борда на директорите на същото дружество - Георги Харизанов и Радослав Чеглайски. Те са обвинени в съзнателно сключване на неизгодна сделка, като Ганчев е извършител, а Харизанов и Чеглайски са помагачи, съобщават от пресцентъра на Прокуратурата.

Ганчев, Харизанов и Чеглайски са задържани до 72 часа. Досъдебното производство срещу тримата обвиняеми е образувано на 30 септември 2013 г. и до момента са разпитани седем свидетели, назначена е комплексна технико-икономическа експертиза.

До момента разследващите са установили, че на 2 ноември 2011 г. е взето решение за извършване на опис, инвентаризация и бракуване на 100 000 тона скрап от черни и цветни метали – части от съоръжения, използвани за напояване на земеделски земи на територията на цялата стран. Решението е гласувано на съвета на директорите на дружеството. Продажбата на металите в трябвало да се случи на Софийската стокова борса (ССБ) в срок до 31 декември 2012 г. на най-високата цена на тон, предложена на сесията на борсата.

След това решение изпълнителният директор на „Напоителни системи“ ЕАД – Стайко Ганчев съзнателно сключил неизгодна сделка - договор за поръчка с борсов посредник от ССБ, което е довело до значителна вреда за предприятието. След сключените сделки от борсовия посредник продажбите са били на много по-ниски от средната пазарна цена на метали от същия вид и качество, като дори разходите по демонтажа били за сметка на компанията.

От обвинението уточняват, че случаят е много тежък и заради тежкото финансово състояние на„Напоителни системи“ . Извършеното престъпление е довело до нарушаване на нормалното функциониране на дружеството за изпълнение на целите и задачите, свързани с подпомагане на дейността на МЗХ по провеждането на държавната политика на страната в областта на селското стопанство.

Предстоят и разпити на свидетели, с оглед установяване състоянието на унищоженото имущество, се казва още в съобщението на прокуратурата.

По-ранни сблъсъци с властта

Делото, което стана причина за отстраняването на Харизанов от длъжност начело на „Напоителни системи”, е от 2001 година за кражбата на 50 000 долара от касата на фирмата, в която е работил. Харизанов получава обвинение 11 години, защото, както обясни бившият главен прокурор Борис Велчев, „през 2010 година е засечена информация по две досъдебни производства и доказателствата от едното са ползвани по другото”. Всъщност става въпрос за съвпадение на пръстов отпечатък.

Покрай обвинението за кражба около Харизанов изплува условна присъда за рекет и дело за заплаха. Самият Харизанов обяви пред bTV, че всичките му премеждия с правосъдието са лошо стечение на обстоятелствата. След тиражираната в медиите информация, че Харизанов е разследван за 3 престъпления, Мирослав Найденов обяви, че ще го отстрани временно от поста, защото подчиненият му го е уведомил с месец закъснение за повдигнатите му обвинения. Харизанов, който няма диплома за висше образование, обясни, че не се обиждал на сравненията му с Калина Илиева, която се оказа шеф на Държавен фонд "Земеделие" с фалшива диплома.

Липсата си на висше той обясни със стечението на живота и нуждата да работи от 19-годишна възраст. Нямам часовник за 29 000 евро, но е нормално да искам, заяви още отстраненият шеф на "Напоителни системи". Поводът беше появата му със суперскъп часовник "Корум". Харизанов, който се прочу и с профила си в сайта sladur.com, заяви, че аксесоарът му е реплика на известната марка и струва 200 евро.