Разследващите нямат достатъчно доказателства, че бившият военен министър Николай Цонев, съдията от градския съд Петър Сантиров и бившият секретар на финансовото министерство Тенчо Попов са предлагали подкуп. Това каза заместник-градският прокурор на София Божидар Джамбазов. Следователно частичното разследването за предлагане подкуп срещу тримата е прекратено.
Цонев, Попов и Сантиров са с повдигнато обвинение за предлагане на подкуп и за даване на подкуп. Разследването е приключило, но разследващите считат, че няма достатъчно доказателства за частта, която се отнася за предлагането на подкуп, обясни прокурорът.
Поради това остава само обвинението за даване на подкуп. Освен това до момента няколко съдебни състава също са преценили, че няма достатъчно доказателство за това, че тримата са предлагали подкуп, каза още Божидар Джамбазов.
На 8 юни Апелативният съд в София окончателно освободи от ареста бившия военен министър Николай Цонев и съдията от СГС Петър Сантиров. САС потвърди тогава мярката за неотклонение, наложена им от градския съд “парична гаранция” в размер на 15 хиляди лева за Николай Цонев и “парична гаранция” в размер на 10 хиляди лева за Петър Сантиров.
Бившият военен министър Николай Цонев бе задържан при специализирана полицейска акция на 1 април в столицата заедно с бившия главен секретар на финансовото министерство Тенчо Попов и съдията от Софийския градски съд Петър Сантиров. Според прокуратурата тримата са опитали да подкупят следователя Петьо Петров, който води досъдебно производство срещу бившия министър за неизгодна сделка.
Спецполицаите задържаха Цонев във Военномедицинска академия след лека операция на носа. Арестът на Тенчо Попов стана по-късно в офис на бул. “Патриарх Евтимий”, докато Попов предавал на магистрат сумата от 20 000 евро.
Парите били предложени от Николай Цонев чрез посредничеството на задържания Попов и на съдията в СГС Петър Сантиров, за да бъде осуетено наказателното преследване, образувано и водено срещу Цонев за щети в размер на над 120 милиона лева. Сантиров пък е задържан в дома му в столичния квартал “Гоце Делчев”.
След изтичане на законовия срок прокуратурата повдигна обвинение на Цонев за това, че в качеството си на военен министър е нарушил служебните си задължения като е одобрил докладна записка на началника на Генералния щаб тогава ген. Златан Стойков. Така Цонев е позволил купуването на производствена линия за метални конструкции, въпреки липсата на осигурени финансови средства за доставка на тази машина. Според прокуратурата така е ощетен бюджетът на военното министерство за 2009 година с повече от 8 млн. лева, които всъщност представляват стойността на доставената производствена линия. С това действие са нанесени и неимуществени вреди, свързани с нарушаване плана за тактическата и бойна подготовка на армията.
