Петчленно семейство е открито мъртво в дома му в квартал „Гоце Делчев” в София. Убити са 79-годишната Здравка, 54-годишната й дъщеря Наталия, зет й Васил на 55 години, както и двамата им синове Владимир на 27 и Георги на 21. Те са обикновено семейство, никога не са привличали внимание със скандали и разправии.
По непотвърдена информация те са починали в понеделник, а в четвъртък след 21 часа са били намерени от съседи, които имали ключ за дома им. Те се усъмнили, след като няколко дни нямало движение. Входната врата на жилището е била заключена.
Жанета Борисова разказа, че за последно се видяла с възрастната жена, която тя нарече леля Здравка, миналата седмица - поговорили на стълбите.
"Снощи по навик, като излязох на терасата, погледнах към тяхната, защото отскоро имат и коте. Учудих се, че прозорците им са тъмни. Не може да са заминали за някъде, нали понякога лятото ходят на вилата, но винаги ми се обаждат да наглеждам апартамента заради крадци", допълни тя.
Възрастната жена от убитото семейство била намерена мъртва в коридора на апартамента, а в останалите стаи са открити другите четирима членове.
Пистолетът, намерен в апартамента на убитото семейство, не е бил със заглушител. Вътрешният министър Цветан Цветанов уточни, че в едно от помещенията в апартамента в кв. „Гоце Делчев” са намерени малкият син и майката. Жената има входна рана на тила. Малкият син има странична входна рана. В друга стая са били големият син и бащата. Бащата има входна рана в челото и се предполага, че се е самопрострелял. Пистолетът е намерен в помещението, в което са били бащата и големият син. 27-годишният Влади е бил в леглото. Спрямо него няма никаква входна или изходна рана от огнестрелно оръжие. Той е починал от прорезни рани от нож.
Първоначалната инфрмация бе, че извършител на престъплението е по-големият син в семейството Владимир, който има психични проблеми. Вътрешният министър Цветан Цветанов днес обяви, че младият мъж е бил през април-май в психодиспансера на 4-и километър. В момента се изяснява кой е стрелял с пистолета, който е законно притежавано оръжие на бащата, уточни министърът.
"За Влади знаем, че има някакви отклонения, много деликатно се пазеше тази тема в семейството. Без татко си, например, не излизаше на разходка - голям мъж, по-висок от мен, последно знам, че са го водили на лекар преди месец, леля Здравка казала, че нещата с детето не са добре", обясни съпругът на Жанета - Емил Борисов, който пръв отваря вратата на апартамента на убитите.
Владимир имал и по-особено отношение към котките. Въпреки, че семейството знаело за нетърпимостта му към тези животни, близките му преди няколко месеца приютили котка. Скоро след това започнали да й търсят нов дом.
Психичноболен ли е извършителят?
С коментар по случая се включи и директорът на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски" д-р Цветеслава Гълъбова. Тя наблегна на факта, че в България липсва адекватна грижа за психично болните - няма болнично лечение, набляга се само на лекарствата, а семействата са оставени сами да се справят с болния. Затова често се стига до такива инциденти, добавя Гълъбова.
"Ще дам като пример случаят с блъснатата жена в метрото. Освен това миналата година наш пациент уби свой съсед, през 2011-а пък един пациент закла двамата си родители. В света е доказано, че семейният ресурс не е достатъчен хората да се справят с психичния проблем – трябват дневни центрове, болнично лечение", казва още експертът.
Според Валери Йорданов обаче версията за вината на внука с психични отклонения е само мнение на съседите, все още нищо не е ясно.
"Не може да се каже със сигурност кой е извършителят, тъй като резултатите от огледа, продължил около 8 часа, ще се съпоставят с резултатите от аутопсиите. На базата на травмите по телата може да се каже по-точно. Доста кръв има в жилището и по телата – съдебният лекар трябва да каже кои са застреляни и кои прободени с нож", допълни пред bTV Йорданов като уточни, че няма данни за шести човек, който евентуално да е убиецът.
При огледа на мястото в апартамента са намерени четири гилзи и законно притежаваното оръжие - пистолет, както и нож на зетя на възрастната жена. Той е бивш служител на Министерството на отбраната, сега пенсионер. Съпругата му е работила в Министерството на вътрешните работи.
Дори психиатрите нямат право да контролират психичноболните, когато те са извън болничното заведение. Няма регистър на хората с психични проблеми, в общия случай лечението им е пожелание, а принудително попадат в психиатрия, след като някой пострада. Дали ще си пие лекарствата или не, след като болният бъде изписан, е негов избор. А роднините, които трябва да го контролират, обикновено стават първи жертви на демоните на параноидната шизофрения.
Гледайте филма на Миролюба Бенатова и оператора Добромир Иванов за "Параноята и смъртта”.