Все повече шофьори, хванати в нарушение на пътя, обжалват актовете си. Константин Караджов провери дали е градска легенда, че в девет от 10 случая съдът отменя наказателните постановления.

Още на излизане от КАТ шофьорите получават оферта да обжалват наказанието си, ако го считат за несправедливо. Има организации, които предлагат правна помощ на абонамент.

„Успеваемост има почти по всички дела в случаите, когато има грубо нарушение на правата”, посочи Ралица Нанова, юрист.

Най-честото нарушение, което се обжалва в съда, е превишената скорост. Особено ако радарът е бил скрит зад завой и е засечена скорост на друга кола.

„Показват му радар с дата и час, които не отговарят на астрономическото време, има колона от автомобили, не могат да докажат, че скоростта е негова”, коментира Стефан Шишков, Български автомобилен съюз.

В съдебна зала съставилите акта полицаи трябва да се явяват като свидетели. Често обаче те нямат спомен за конкретната случка и тогава съдът разглежда останалите доказателствата. Най-често наказанията се отменят, ако полицаите са попълнили акта формално или с грешки. Според адвокатите шансът да се спечели дело е 50 на 50. Константин Караджов попита в КАТ дали са верни са заглавията в пресата, че даже 9 от 10 обжалвани наказателни постановления падат в съда.

„Но тази информация не е вярна. Статистиката, която ние водим показва съвсем други цифри”, отговори гл. инспектор Стойчо Константинов, началник сектор в Пътна полиция.

Според данните КАТ, по-малко от 2% от наказателните постановления се обжалват и едва една десета се отменят. Например през 2008 година са съставени 875 хиляди наказателни постановления, от които след обжалване съдът е отменил само 1200. Полицията отчита тази статистика като показател за качеството на работата си.

„Защото, ако получим индикации, че отпадат наказателни постановления, ще трябва да се вземе отношение”, каза инспектор Константинов.

Не само шофьорите получават актове. Според статистиката на КАТ всеки месец се пишат по 100 акта и 200 фиша на нарушители пешеходци.