Софийският апелативен съд оправда Марио Николов и всички останали подсъдими по делото „САПАРД” за изпирането на 7,5 милиона евро. Решението на съда идва, след като на първа инстанция за невинен бе признат единствено Людмил Стойков.

Само преди дни прокуратурата поиска осъдителни присъди за всички подсъдими, включително и за Стойков. Според съдията Калин Калпакчиев обаче (избран за член на новия Висш съдебен съвет – бел. ред.) държавното обвинение само си е създало трудности, като е разделило делото в досъдебната му фаза и по този начин не е успяло да докаже тезата си.

Оправдателната присъда е и резултат на събраните нови доказателства, изготвените нови експертизи и разпитите на нови свидетели, които в показанията си са заявили, че подсъдимите на са извършвали финансови операции по предприсъединителната програма САПАРД.

Преди две години Софийски градски съд оправда Людмил Стойков, но призна останалите подсъдими за виновни. Марио Николов получи 10 години затвор и глоба от 30 000 лева. Съпругата му Мариана Николова – 8 години лишаване от свобода и глоба в същия размер. Ана Шаркова, Иван Иванов, Григор Главев (починал по време на процеса – бел. ред.) и Валентин Ангелов получиха по 6 години затвор и 30 000 лева глоба.

Делото за пране на пари тръгна заедно с процеса за източване на програмата чрез представяне на фалшиви документи за закупуване на нови машини за месопреработка, които всъщност се оказаха стари преди 6 години. Сигнал за злоупотребите в страната пристигна от Европейската служба за борба с измамите ОЛАФ.

По първото дело обвиняеми бяха соченият за близък до БСП Марио Николов и още осем души (Людмил Стойков не е обвиняем по първото дело – бел. ред.).

На първа инстанция през 2010 година Николов получи 12 години затвор и конфискация на половината имущество, а съпругата му Мариана – 5 години и конфискация на половината от собствеността й. Ана Шаркова, Валентин Ангелов, Лазарина Георгиева и Иван Иванов бяха осъдени на по 10 години затвор и конфискация на половината им имущество. Покойният вече Григор Главев бе наказан с тригодишна условна присъда с 5-годишен изпитателен срок, а единствено Радмил Петров и Петя Хаджииванова бяха оправдани.

В началото на август обаче осъдителните присъди паднаха и САС върна делото за доразследване. Тук трябва да се отбележи, че след като подсъдимите не са признати за виновни за източване на средства от програма САПАРД, то осъдително решение на съда за последвалото престъпление – пране на пари, би било противно на логиката. 

След днешното решение Европейската комисия ще очаква с интерес развитието на следваща инстанция по делото САПАРД, заяви говорителят на комисията Марк Грей пред БНР.