Задържаните петима чужденци край Гюешево остават в ареста. На четирима от тях е повдигнато обвинение за нелегално влизане в страната, а шофьорът им е обвинен в предлагане на подкуп на граничари.

Имат ли връзка косоварите с "Ислямска държава" или съмнението е необосновано - по този въпрос разследването мълчи. Няма официално потвърждения на първоначалната информация, че в телефоните на тръгналите към Турция млади мъже е имало обезпокоителни снимки.

Четиримата казаха в съда, че са бежанци, избрали страната ни като място с по-добри условия на живот от Косово. Те поискаха да бъдат освободени.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Съдът обаче прецени, че има опасност да се укрият и ги остави в ареста.

Същата мярка беше наложена и на шофьора им заради предложен подкуп на граничните полицаи. По думите на окръжния прокурор Бойко Калфин, рушветът в размер на около 175 евро.

„Касае се за лице, което прави пълни самопризнания, разкайва се, заявява точно, описва точно по какъв начин е извършил престъплението. Съжалява за стореното, така че с считам и с оглед ниския предмет на престъплението, касае се за 340 лв предложен подкуп, считам че налагането на най-тежката мярка не е обосновано”, каза на свой ред служебният защитник адв. Драгомир Марков.

По думите му подкупът е бил предложен, за да не бъдат проверявани пътниците в колата.

Делото срещу тях е насрочено за 2 септември.