Подсъдимият по делото „Октопод” Алексей Петров беше пуснат под „домашен арест”, след като Софийски градски съд смени мярката му от „задържане под стража”.

Защитата на Петров прави няколко опита мярката да бъде сменена, но до момента те оставаха безуспешни. Съдебният състав, с председателстван от Румяна Ченалова, мотивираше решенията си с показанията на бившия служител на НСО Пламен Устинов, който твърдеше, че подсъдимият му е въздействал да ги промени.

В четвъртък обаче съдия Ченалова обясни: "Не са получили подкрепа твърденията относно оказано въздействие върху свидетели. От май месец прокуратурата не е положила необходимата грижа за установяване на необходимата истина относно данни за въздействие върху свидетели. Съдът прецени, че прокуратурата в Тетевен е имала достатъчно време и основание да извърши проверка и да приключи образувано производство. От май до ноември не е приключила проверката, която е предполагала събиране на доказателства. Има необоснована пасивност и бездействие на прокуратурата".

В момента Алексей Петров е настанен за лечение в Специализирана болница за рехабилитация. Според съда той има нужда от подходящо лечение, тъй като страда от хронично заболяване.

"Заболяването е неблагоприятно, в условията в местата за лишаване от свобода, което води до обострянето му. Не би могло да се провежда единствено възможно лечение в условията в болницата в Софийския затвор", каза още Ченалова.

По Коледа стават чудеса

Днес беше приета тройна експертиза за здравословното състояние на Алексей Петров, според която той се повлиява благоприятно от рехабилитацията и физиотерапията, провеждана в болницата в Банкя. Определението на съда все още не е окончателно и може да бъде протестирано или обжалвано пред Софийския апелативен съд.

Обвинението все още не е решило дали ще протестира решението. Един от наблюдаващите прокурори по делото Светлозар Костов е категоричен, че пускането на Алексей Петров от ареста не е провал, а „донякъде е изненада... Но знаете - по Коледа стават чудеса”.

По думите на Костов донякъде може да се очаква, че делото ще върви по-лесно, ако Петров не е задържан. „Тогава може би няма да се случват такива събития като днешното с двете бомби, които трябваше в 9:20 часа да гръмнат в тази палата. Не обвинявам никого, но за себе си имам предположение, че сигналът за бомбите днес е свързан с делото „Октопод”,” коментира прокурорът.

Едно от обясненията за целта на отлагането е, че за днес било планирано да бъдат разпитани двама анонимни свидетели. „С тези свидетели вече навлизаме в темата организирана престъпна група, рекети, физическо насилие, извършвани от Алексей Петров лично,” посочи Светлозар Костов, цитиран от БГНЕС. „Това е болезнена тема за подсъдимия, пък и за останалите подсъдими. Затова допускам, че част от малките битки в тази дълга война е да се пречи на разпитите от време на време.”

Днес съдът не гледа делото по същество, а само мярката за неотклонение на Алексей Петров. Един от подсъдимите Цеко Йорданов и защитникът му не се явиха в съдебната зала заради бомбения сигнал.