След като братя Галеви бяха обявени за общодържавно издирване, липсата им ражда всякакви слухове. Една от версиите е дори, че са избягали в ЮАР, че са напуснали България през Гърция с подправени документи, с много пари и т.н.

Общо взето слуховете пратиха Галеви в най-различни точки на света, но не и там, където трябва да излежават присъдите си - в затвора в Бобов дол.

По последна информация братя Галеви още не са се предали. Официално срокът за това изтече вчера в 18 часа. Те така или иначе не го сториха, с което „дариха” 100 хил. лева на държавата. Това имено е тяхната гаранция, наложена им още по време на предишното им задържане.

В Ресилово и Дупница никой не е виждал братята около седмица. Последно са видени от жената на Пламен Галев, неговата тъща и балдъза. Това се е случило ден преди да бъде произнесена присъдата. След това сякаш потъват.

Нямало проблем със законодателството

Случаят би следвало да се разглежда като частен, а не като проблем със законодателството, смята Анастас Анастасов, депутат от ГЕРБ и председател на комисията по вътрешна сигурност и обществен ред.

„Има много дела, по които има постановявани мерки. На много от подсъдимите се налага наказание ‘лишаване от свобода’, което трябва да изтърпят ефективно и някои от тях предпочитат да се укрият,” коментира заместник-председателят на Народното събрание.

Текстовете ги има в Наказателния кодекс, посочи Анастасов. Мярката за неотклонение се налага, за да се осигури присъствието на лицето в самия наказателен процес.

Системна грешка или личен гаф

По думите на Анастасов преди години е имало инструкция за организацията и работата на прокуратурата, според която, „ако подсъдимият е лице, извършило престъпление по условията на опасен рецидив, или прокуратурата иска наказание 'лишаване от свобода' от над три години, което трябва да се изтърпи ефективно, прокурорът задължително пледираше пред съда за мярка за неотклонение ‘задържане под стража’, а не ‘парична гаранция’.”

Мярката за неотклонение в съдебния процес се променя по искане пред съда, когато са възникнали нови обстоятелства, обясни Анастасов и отбеляза, че прокурорът по делото е имал възможност да направи това.

„Лично мнение, за да не засегна колегата, но според мен, когато имаш някакъв обществен интерес, и то така значим, би следвало да направиш всичко възможно да предотвратиш възможността това лице да се отклони от изтърпяването,” каза зам.-председателят на парламента.

От думите на Анастасов стана ясно, че е напълно възможно Галевите да са в Гърция, защото вътрешните граници на ЕС не се проверяват. Според него обаче няма да е толкова лесно да напуснат Европейския съюз, ако има издадена заповед за издирването им чрез Интерпол.

„Много гнило и тъпо”

Случаят бе коментиран и от шефа на митниците Ваньо Танов, но във функцията му на гражданин.

„Всичко ми изглежда много гнило, тъпо. Изглежда, че има задкулисни уговорки”, заяви той. По думите му създалата се ситуация го карала да се замисля, че от самото начало е „имало пазарлъци”.

Танов извади от представите си възможността в друга държава да бъде позволено изтърпяване на наказанието на двама осъдени срещу дома им.

Борис Велчев се „надява” Галевите да бъдат издирени

Братя Галеви нямало как да бъдат задържани, стана ясно от коментар на главния прокурор преди днешното заседание на Висшия съдебен съвет.

Велчев обясни, че решението на Върховния съд, с което се е потвърдила осъдителната присъда, е било взето „неприсъствено”. Той припомни, че последното присъствено заседание е било няколко месеца по-рано.

„Как точно да стане и в какво производство да се сложат белезниците. Хубаво е да знаем закона преди да го коментираме публично, но и здравият разум трябва да уважаваме”, каза още Велчев и заяви, че се надява братя Галеви да бъдат издирени.