Съдията по делото срещу бизнесмена Марио Николов си направи отвод, предаде БТА. Причината - преди да отиде в Специализирания наказателен съд, Пламен Панайотов е бил прокурор и се е произнасял по доказателства, които са предмет на това дело.
В съдебната зала стана известно и че Марио Николов е завел дело за клевета срещу съдия Панайотов. През 2009 г., когато Панайотов е бил обвинител, той е коментирал пред медии, че бизнесменът е участвал в схема за източване на 17 млн. лева ДДС.
Става въпрос за преписка, по която Панайотов е работил и която към момента се е водела срещу неизвестен извършител. По-късно той е прекратил преписката и разследването е било спряно.
Съдия Панайотов коментира в залата, че едва днес разбира за заведеното срещу него дело и то представлява опит за подбор на съдия, който да разглежда настоящото дело. По думите му бизнесменът е имал достатъчно време от 2009 г. да заведе дело за клевета, а не да го прави в момента, в който е научил кой е съдия по настоящия процес.
Сега делото трябва да бъде разпределено на нов докладчик, което вероятно ще го проточи още.
В ход, но за малко
По-ранон Специализираният наказателен съд отхвърли искането на защитата по мегаделото "САПАРД" да върне обвинителния акт на прокуратурата и, след два неуспешни опита, съдия Пламен Панайотов даде ход по същество на процеса за източването на близо седем и половина милиона лева от европейската програма.
Подсъдими са бизнесменът Марио Николов, съпругата му и още няколко души. Те бяха задържани през 2006 г. Софийски градски съд им постанови тежки осъдителни присъди за източване на европейски средства и изпирането им, но после Софийският апелативен съд отмени присъдите и по двете дела.
Николов и останалите подсъдими по делото за източване преди време се възползваха от промяна в НПК, която отмени така наречената "фигура на вечния обвиняем" и поискаха или разследването срещу тях да бъде прекратено, или повторно да бъде внесено в съда. Така то се появи в междувременно създадения спецсъд.
„На прокуратурата й е важно да се произнесе по закон и ако тя трябваше да се произнася по закон по това дело, трябваше да прекрати производството още 2007-а година, въобще да не внася обвинителен акт в Софийски градски съд, защото и двете деяния са несъставомерни.
Единственото, което се опитват да направят, е, че това дело задължително трябва да влезе в съд и задължително трябва да бъде осъден някой по него и то на много тежки наказания”, посочи по-рано адвокат Менко Менков, цитиран от БНР.
На свой ред, прокурор Андрей Андреев посочи, че „работата на защитата е да твърди подобни заявления”. По думите му убедени във вината на Николов и останалите подсъдими са не само от държавното обвинение, но и „нашите партньори от Европейския съюз, съдебните инстанции, които са издали осъдителни присъди по две дела”.