Общо 20 години затвор за бившия военен министър Николай Цонев, финансиста Тенчо Попов и екс съдията Петър Сантиров поиска прокуратурата. Това стана в сряда при пледоариите в процеса пред Софийския градски съд. Според държавното обвинение първите двама трябва да получат по седем години затвор, а третият – шест години лишаване от свобода. Не размерът на поисканите наказанията в случая е най-важен обаче. Далеч по интересни бяха твърденията на Попов пред съда.
Той обяви, че е лъгал в досъдебното производство и се оплака, че е бил притискан от зам.-градския прокурор на София Роман Василев и от основния свидетел следователя Петьо Петров. Неочаквано той заяви, че умишлено е излъгал във вреда на ексминистъра на отбраната в кабинета на Тройната коалиция по време на разследването, за да се спаси от нови обвинения. Каза, че не познава Николай Цонев и че никога не е участвал в схема за подкупването на следователя Петьо Петков, каквото е обвинението.
Нещо повече – Попов дори обяви, че е искал да се подиграе със следователя Петров и му е подал плик с неденоминирани левове, а не 20 хиляди евро, както твърди прокуратурата. Идеята на финансиста била да покаже на Петров, че няма да му съдейства за получаването на подкуп.
Съдът обаче прочете показанията на Попов, дадени от него в досъдебната фаза, според които той е водел комуникация с Цонев и впоследствие чрез непознат посредник е получил плик с 20 хиляди евро, които да предаде на следователя Петров.
Именно от това твърдение последва и обвинението за натиск срещу Роман Василев, който бе основна действащ фигура при задържането на Николай Цонев заради прословутите си реплики: „Г-н Цонев, обвинен сте в престъпление корупционно... Тъй като сте абсолютен престъпник... колеги, като към всеки друг, долу на земята!”.
Попитан как ще обясни противоречията в думите си сега и по време на досъдебното производство, Попов каза, че докато е бил в ареста, многократно е бил натискан от разследващите. По думите му зам.-градският прокурор Роман Василев дори му е предложил сделка – да уличи в корупция Цонев и Сантиров, за да се спаси от делото. Попов обаче отказал.
След това няколко пъти бил викан от следователя Петров по случая и му било обяснено, че "няма съд в България, който да ме пусне".
Тенчо Попов, чийто арест също бе скандален заради маскираните полицаи, снимащи се победоносно в офиса на съпругата му, бил заплашван, че ще му бъдат повдигнати други обвинения, както и че е възможно да му бъде конфискувана колекцията от антични монети.
Тогава Попов се сетил за историята с бившия шеф на „Булгартабак” Христо Лачев, който преди години се оплака, че е бил рекетиран от следователя Петьо Петров за 150 хиляди лева. Впоследствие на Лачев му бяха образувани няколко дела за данъчни престъпления.
"Очевидно Петьо Петров имаше грамадния ресурс да мачка всички, които не са съгласни с неговата воля", добави финансистът с уточнението, че, за да не бъде досъсипан и очернен в медиите, той решил да лъжесвидетелства срещу Цонев.
Освен това неслучайно бил казал на разследващите, че е получил плика с пари от непознат човек, за да няма как да го проверят. Минути преди да даде въпросните показания в досъдебното производство, Попов се чул по телефона със своя адвокат и го попитал дали може да оттегли тези свои твърдения по-късно пред съда. Юристът му отговорил, че няма проблем, ако показанията в досъдебната фаза не са дадени пред съдия.
Преди Попов обяснения даде и Николай Цонев, който каза, че не познава двамата си съпроцесниции и че никога не е участвал в корупционна схема. Той се възползва от правото си да не отговаря на въпроси.
В своите обяснения съдия Петър Сантиров заяви, че Петьо Петров го е търсил във връзка с дело, което подсъдимият гледал, за да го пита дали обвиненият по въпросния казус би могъл да сключи споразумение. По време на разговорите обаче разследващият постоянно намесвал името на Николай Цонев, споменавайки разследването за комуникационната система "Странджа 2", което според прокуратурата е било повод за цялата корупционна афера.
Предстоят пледоариите на двете страни по делото. Очаква се съдия Иван Коев да прочете присъдите в четвъртък.