В началото на седмицата стана ясно, че шефът на ФИФА Сеп Блатер е преустановил членството си в Международния олимпийски комитет. Президентът на световната футболна централа, който в момента е в оставка, беше избран за член на МОК още през 1999, а 8 години по-късно беше преизбран. До ново гласуване на кандидатурата му на тазгодишния конгрес не се стигна, тъй като швейцарецът е изпратил официално писмо, изтъквайки, че след по-малко от седем месеца мандатът му във ФИФА ще приключи и затова няма смисъл и от членство в олимпийския комитет – най-представителния и влиятелен спортен орган в света.

Наглед формално, решението на Блатер показва категорично, че президентът в оставка смята да „изчезне“ от публичния и спортния живот след последната серия скандални решения и обвинения в корупция. Кой ще го наследи беше големият въпрос и през пролетта, когато предстояха избори и по всичко личеше, че заради всичките кризи дните му са преброени. Само че Блатер категорично спечели гласуването и ако не беше грандиозният корупционен скандал със САЩ, със сигурност щеше да остане на поста си. Преди точно два месеца и буквално дни след изборите на върха във ФИФА няколко високопоставени ръководители на асоциацията бяха арестувани по обвинения в корупция и злоупотреби за повече от 150 милиона долара, а едва дни след звучната си изборна победа Блатер изненадващо хвърли оставка и насрочи извънреден вот за февруари догодина.

Кандидатурата на принц Али бин ал Хюсеин от Йордания – последният претендент на Блатер, веднага бе „съживена“, а и футболната опозиция започна „стягане на редиците“ в името на подобряване на резултата (от получените 77 срещу 133 гласа и самоотвода на втория кръг гласове). Мус‘а Билити, шефът на либерийския футбол, също изяви желание да се включи, екзотични кандидати като Зико и Марадона по-скоро може да привнесат „цвят“ на надпреварата. Но всъщност печелившият участник стана ясен в средата на миналата седмица – президентът на европейската централа Мишел Платини обяви, че ще се включи в кампанията за най-високия пост в световния футбол.

Френската футболна легенда има огромни шансове, тъй като, точно както преди няколко десетилетия на терена, успява галантно да „подреди играта“ на своя отбор и да отбелязва попадение след попадение. Плеймейкърът, смятан за един от най-гениалните халфове в световния футбол, рекордьор по голове с националния екип и единствен в историята притежател на три поредни Златни топки, успя едновременно да бъде част от модела на Блатер и да се обяви като негов противник. Заедно с Блатер, Мишел Платини беше основен застъпник и ръководител на програмата „Гол“, която безвъзмездно подпомага футболни федерации, което пък практически осигурява гласове на избори. Наред с това участва в „срамните“ избори на Катар и Русия за Световните през 2022 и 2018, а и споделя основните виждания на Блатер (например разширяването на формата на Световното до озадачаващите 40 отбора или пък вече взетото решение Евро2020 да има цели 13 домакина).

„Аз днес му го казах в лицето – най-добре е да си отиде, защото създава на ФИФА отвратителен имидж. Аз го смятам за приятел и никак не е лесно да кажеш на приятел, че трябва да си тръгне. Той ми каза, че вече е прекалено късно и не може да си тръгне, когато изборният конгрес реално започва“ – думите са на Платини и са от края на май, в навечерието на преизбирането на Блатер и буквално часове преди сензационните разкрития за корупция. Гласното намерение за опозиция, в комбинация с публичната подкрепа на принц Али, допълни „ореола“ на французина като застъпник за промяна. „На прицел“ най-вече е корупцията, но пък в Европа същите обвинения изобщо не са ни чужди.

Макар да се смята за европейска кандидатура, французинът веднага получи звучен шамар и то не от кого да е, а от две от най-авторитетните немски медии. „ФИФА има нужда от реформи и обновяване на лицата, а получава Платини, който е същия като корумпирания Блатер“ пише в коментар Die Zeit и допълва, че „Платини е завършил същото училище по спортна политика като Блатер... И беше част от пускането на пликове с пари под вратите на хотелските стаи вечерта преди изборите“. „Платини няма как да е промяната... той дейно участва и в най-голямата грешка на ФИФА – изборът на Катар за домакин на Световно“, коментира Der Spiegel, а материалът завършва с позицията, че „ФИФА има нужда от достоверна промяна и тя не може да стане с Мишел Платини“.

И точно защото обвиненията на немските медии най-вероятно са доста резонни, Платини като нищо ще се качи на върха на световния футбол след точно половин година. Изоборите не са нещо трудно за футболния функционер, а възможността скоро да видим поредно Световно или Европейско из непознатите за футбола дестинации може и да стане сериозна.