По невероятно драматичен начин Милан успя да си осигури третото място в италианското първенство и съответно класиране в Шампионската лига. „Росонерите” изпитаха доста трудности при гостуването си от последния кръг в Серия А на вече изпадналия Сиена, а тосканци бяха близо да направят подарък на местния си съперник Фиорентина. Милан губеше с 0:1 до 84-ата минута, но с обрат в рамките на 3 минути успя да стигне до задължителната победа, която да го класира в най-силния европейски клубен турнир.

Въпреки че играеше само за чест, Сиена поведе в резултата в 25-ата минута, когато Клаудио Терци реализира за 1:0 с глава. През второто полувреме в основна фигура на терена се превърна реферът Мауро Бергонци. В 69-ата мин. той показа втори жълт картон на халфа на Милан Масимо Амброзини. Само минута по-късно обаче играчите в двата отбора бяха изравнени, след като Кристиан Терлици от състава на домакините също бе изгонен. Така се стигна до 84-ата минута, когато Мауро Бергонци даде дузпа за гостите за задържане на Фелипе срещу Марио Балотели. Потърпевшият Балотели отново показа хладнокръвие от бялата точка и изравни. Три минути по-късно Милан стигна и до крайния успех. При разиграване след свободен удар Рикардо Монтоливо центрира в наказателното поле и намери Филип Мексес, който овладя топката стреля, вратарят Джанлука Пеголо отначало спаси, но при добавката французинът вкара за победното 2:1.

Балотели изравни от дузпа.
Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Така Милан събра актив от 72 точки и успя да задържи 3-ото място в крайното класиране и да достигне до участие в квалификациите на Шампионската лига.

Междувременно Фиорентина се надяваше поне на равен на Милан, за да го измести и разгроми последния Пескара с 5:1 като гости. Това обаче не бе достатъчно и „виолетовите” завършиха на 4-та позиция със 70 точки и ще участва в Лига Европа.

Тосканци осигуриха успеха си на адриатическия бряг много бързо в първия половин час игра. Адем Ляич вкара 2 гола в 16-ата и 24-ата минути, а Матиас Фернандес добави един в 28-ата мин., за да се оттеглят гостите с класически аванс на почивката. През второто полувреме Стеван Йоветич бе точен в 54-ата мин., а Адем Ляич оформи своя хеттрик в 59-ата. Пескара стигна до почетно попадение в 77-ата мин. чрез Марко Витильо.

Последната въпросителна в първенството около 5-ата позиция, която дава последната квота за Лига Европа намери своето решение в мача Интер – Удинезе. Гостите от Удине стигнаха до впечатляващ успех на „Джузепе Меаца” с 5:2 и успяха да удържат позицията си. Пинци и Домици дадоха аванс на „бианконерите” с попадения още в 1-вата и 10-ата минути. В 12-ата Жуан обаче намали на 1:2, а все пак Удинезе възстанови аванса си преди почивката, в 41-ата мин. с гол на Ди Натале. Габриел Силва бе точен за гостите в 52-ата мин., Роки върна нов гол за Интер в 63-ата, но в крайна сметка в 67-ата Муриел оформи крайното 2:5.

В крайна сметка класирането в Италия изглежда така: Ювентус шампион с 87 точки, Наполи е втори със 78 и ще играе директно в групите на Шампионската лига, а Милан ще започне от квалификациите, след като завърши с актив от 72 точки. В Лига Европа се класират Фиорентина и Удинезе, които завършиха със 70 и 66 точки. Под тези места останаха Рома (62 точки) и Лацио (61), но двата римски отбора предстои да се изправят един срещу друг във финала за Купата, от който ще излъчат и последния италиански участник в Европа.

Изпадащите отбори са Палермо, Сиена и Пескара, а не техните места влизат Сасуоло и Верона, а Ливорно, Емполи, Новара и Бреша ще играят плейоф.