Въоръжен мъж взе около 30 души за заложници в центъра на Сидни, съобщиха световните агенции. Това е първата подобна ситуация на територията на Австралия. По-късно властите съобщиха името на нападателя - Ман Харон Монис. Мъжът е от ирански произход, на около 50 г.


Монис, който получил политическо убежище в Австралия, беше определен от бившия си адвокат като изолиран човек, който действал сам. Полицията съобщи, че центърът на Сидни ще остане блокиран, докато заложниците не бъдат изведени невредими. В късния следобед българско време започна щурм на кафенето от страна на униформените.

От вътрешността на заведението се чуха изстрели, а от сградата започнаха да бягат хора. След около 60 секунди стрелба бяха изнесени четири носилки, вероятно с ранени. След повече от 16 часа драма, кризата със заложниците е приключила, съобщи полицията. Има данни за трима убити и няколко ранени по време на атаката. Единият загинал е самият терорист. Местна болница потвърди, че е приела жена на около 40-годишна възраст с огнестрелна рана в крака. Състоянието й е сериозно, но стабилно.

Един заложник е починал в болница от получените рани. Броят на ранените остава четири, като състоянието на двама от тях се оценява като сериозно.

Сапьор със защитно облекло и робот за обезвреждане на бомби влязоха след полицейския щурм в кафенето. Един полицай бил ранен при проникването, което довело до залп от ответен огън от останалите участници в акцията, съобщиха австралийски медии.

Полицай със щит водел атаката, следван плътно от още четирима тежковъоръжени. Полицията обяви край на ситуацията със съобщение в Туитър в 2,30 ч. след полунощ местно време на 16 декември (15,30 ч. по Гринуич днес).

Въоръженият похитител е бежанец от Иран с криминално досие. Окачествен е като ислямист, привлякъл вниманието на австралийската полиция, след като започнал да изпраща обидни писма до семействата на австралийски войници, загинали в Афганистан. Понастоящем Монис е на свобода под гаранция и очаква процес по обвинение в съучастие в убийството на бившата му съпруга и в 40 случая на посегателство срещу нея приживе.

Ройтерс цитира източник от австралийската полиция, който също казал, че днешният похитител е пращал оскърбителни писма до роднините на убити войници. Според пожелалият анонимност източник е нямало "оперативни основания" името на похитителя да бъде държано досега в тайна.

Драмата се разви в кафене Lindt, в което е имало 10 служители и около 30 клиенти. Мястото е буквално пред сградата на една от най-големите местни телевизии и, според експерти, е нарочно избрано, за да привлече внимание.

Около 14:00 часа българско време похитителят изключи осветлението в обекта и така не можа да се види ясно какво се случва вътре. По непотвърдени информации, мъжът имал както огнестрелно оръжие, така и мачете.

Три видеозаписа, на които присъстват част от заложниците, са били публикувани в интернет, съобщи британският "Телеграф". На всеки един от тях се виждаше жена, която стои на фона на черно знаме. Автентичността на публикуваните материали обаче не е потвърдена. Въпреки това властите помолиха медиите да не публикуват тези записи.

Петима души успяха да избягат от заведението. Един от тях е настанен в болница в стабилно състояние. Беше установен контакт между похитителя и полицията. Той е поискал да говори с премиера на страната.

По думите на избягали заложници, похитителят е заявил, че в кафенето има две бомби, а други две са разположени в деловия квартал на Сидни. По-късно тази информация беше опровергана.

Телевизионни кадри показаха на витрината черно-бяло знаме, т.нар Шахада, свързвана с "Ал-Кайда". На него е изписано "Няма друг бог освен Аллах и Мухаммад е Негов пратеник".

Според непотвърдени информации, въоръженият мъж е поискал знаме на "Ислямска държава". Районът около кафенето бе отцепен. Затворено за известно време бе и въздушното пространство над част от Сидни.

Консулството на САЩ в града, което се намира наблизо, беше евакуирано. Световноизвестната Опера в града също бе евакуирана заради подозрителен пакет.

Имало е още няколко сигнала за инциденти. Всички тревоги са се оказали фалшиви, съобщават от полицията. Правителството отложи предвиденото за днес представяне на актуализацията на бюджета. Австралийският премиер Тони Абът свика Комитета за национална сигурност на извънредно заседание.

По-рано той съобщи, че най-малко 70 австралийци се бият на страната на джихадистите в Сирия и Ирак. Австралия е в повишена готовност за евентуални нападения от страна на радикализирани мюсюлмани, включително нейни граждани, които са се завърнали от конфликтни райони в Близкия изток.

Коментари и свидетелства

"Приближих се до вратата и видях, че в заведението има много хора, но вратата беше заключена, което беше доста странно. Един мъж с шапка и брада се разхождаше вътре. После говорих с някакъв човек и той ми каза, че е въоръжен обир. Точно тогава пристигна полицията и отцепи района. В следващия момент всички хора в кафенето вдигнаха ръце, като при команда "Горе ръцете!" и поставиха знака на "Ислямска държава" на витрината", разказа очевидец.

"Все още не знаем дали това е политически мотивиран акт, макар че има известни признаци да е точно такъв... Целта на политически мотивираното насилие е да всява страх сред хората.", заяви премиерът Тони Абът.

Зам.-полицейският комисар на Нов Южен Уелс Катрин Бърн посочи по-рано днес, че главната цел е инцидентът да приключи мирно.

Над 40 мюсюлмански организации в Австралия осъдиха случващото се. Според Би Би Си, заложническата драма слабо се коментира в онлайн форумите на джихадистите.

Владимир Чуков: Това е слабо подготвен симпатизант на "Ислямска държава"

Арабистът Владимир Чуков коментира пред bTV, че в случая най-вероятно става въпрос за т.нар вълк единак, който няма пряка връзка с "Ислямска държава". Като доказателства за това той посочи липсата на оригинално знаме и факта, че похитителят е превзел кафенето с ловна пушка.

Според Чуков, вероятно мъжът се е вдъхновил от действията на "Ислямска държава" или има роднина, който се бие за групировката. За това свидетелства и лентата на главата му, която би трябвало да показва, че е в бой.

По думите на експерта, възрастта на въоръжения мъж е относително напреднала за извършване на подобни акции.

Арабистът посочи, че австралийските власти вероятно оценяват ниската военна подготовка на похитителя и затова се опитват да решат въпроса мирно.