Окръжният съд в Люнебург осъди 94-годишния бивш служител на СС Оскар Грьонинг на 4 години затвор заради съучастие в избиването на 300 000 души в концентрационния лагер Аушвиц в Полша, съобщи сп. „Шпигел”.
Към момента обаче не е ясно дали Грьонинг все пак ще излежи наказанието си. Предстои прокуратурата да прецени дали здравословното му състояние позволява той да влезе в затвора.
Адвокатът на Грьонинг поиска оправдателна присъда, защото според него клиентът му не носи наказателна отговорност за провеждането на Холокоста. От своя страна защитата на обвинителите – над 70 оцелели лагеристи или близки на жертви от Аушвиц – отказа да посочи конкретна присъда, която смята за справедлива, но определи постановеното 4-годишно наказание като твърде леко.
„Удовлетворени сме, защото отсега нататък извъшителите на такива престъпления не могат да са сигурни, че няма да бъдат преследвани от съда”, каза адвокат Томас Валтхер, който заедно със свой колега представлява голяма част от над 70-те обвинители.
Грьонинг е първият подсъдим за престъпленията на националсоциалзма, който признава вината си, като той дори се извини за действията си.
След края на Втората световна война Грьонинг, известен с прозвището „Счетоводителя от Аушвиц”, първо е пленен от британците, а после създава семейство и се установява край Люнебург в Северна Германия.
За първи път срещу него са повдигнати обвинения още през 1977 г., но през март 1985 г. прокуратурата във Франкфурт прекратява делото заради липса на доказателства. По-късно се прави опит за започване на ново дело, който обаче се проваля.
Делото срещу Грьонинг е едно от последните големи дела в рамките на процеса срещу престъпленията, извършени в лагера на смъртта.