Година след референдума в Крим за присъединяването му към Русия, полуостровът ще отбележи тържествено този първи рожден ден, отбелязва Франс прес.
След анексирането на Крим кризата в Украйна прерасна във въоръжен конфликт в източната част на страната и конфронтация между Русия и Запада, която се смята за безпрецедентна от разпадането на СССР през 1991 г. досега.
По повод годишнината председателят на кримския парламент Владимир Константинов разпространи изявление, в което подчертава, че "ние заедно с Велика Русия градим нов Крим". "Никакви санкции, никакви заплахи, никакъв шантаж или лъжа на враговете ни няма да накарат жителите на Крим да се откажат от избора си. Руски Крим ще просперира и ще задоволява сам нуждите си", подчертава Константинов.
На 16 март преди година 97% от жителите на Крим, с преобладаващо рускоезично население, подкрепиха на референдум присъединяването към Русия. Референдумът беше определен от Запада като незаконен и беше приветстван от Русия.
На 18 март 2014 г. Крим, предложена на Украйна от съветския лидер Никита Хрушчов през 1954 г. по времето, когато Русия и Украйна бяха част от СССР, беше анексиран към Русия, след като руският президент Владимир Путин подписа документ в тази насока.
"Украйна никога няма да отстъпи суверенните си права върху Крим и ще защитава с всички средства правата на хората, живеещи там", заяви неотдавна украинският президент Петро Порошенко.
ЕС и Вашингтон обвиняват Русия, че подкрепя проруските сепаратисти в Източна Украйна - нещо, което Москва отрича. Западът прие санкции срещу Русия, насочени срещу руската икономика. Тези санкции, които се прилагат също и по отношение на Крим, изолират икономически полуострова и предизвикаха отлив на почти всички западни компании, които се бяха настанили там.
Властите на Крим твърдят, че тези трудности са временни и подчертават, че на полуострова няма война, въпреки че има недостиг на много неща. Крим е силно зависим все още от доставките на храни, ток и вода от Украйна.
"Докато в Украйна хунтата, омърсила ръцете си с кръв, подкрепяна от нейните американски и европейски попечители, е в процес на елиминиране на собствените си патриоти, жителите на Крим живеят в мир и в хармония в лоното на мултинационалното руско семейство", казва Владимир Константинов.
Въпреки че са откъснати от Украйна от граница и могат да отидат до Русия само с ферибот, ако времето го позволява, огромно мнозинство от жителите на Крим споделят оптимизма на своите власти. 82% от жителите подкрепят все още присъединяването към Русия според украинско социологическо допитване от февруари.
По повод годишнината от утре до сряда ще има проруски демонстрации и концерти с участието на руски поп звезди в Синферопол, столицата на Крим. Сряда е обявен и за неработен ден в Крим. В Москва ще бъде организиран в сряда голям концерт на две крачки от Кремъл по наслова: Ние всички сме заедно. Не се знае засега дали Путин ще участва на концерта
Миналата година на подобен концерт по повод присъединяването на Крим се появи и руският президент и благодари на жителите на полуострова за куража да бъдат заедно с Русия. Тогава на концерта имаше 100 00 души.
В навечерието на годишнината руската държавна телевизия ще излъчи тази вечер документален филм, в който Путин обяснява руските действия в Крим след падането на проруския президент на Украйна Виктор Янукович на 22 февруари 2014 г.
Путин разказва във филма, че тогава е свикал посред нощ в Кремъл ръководителите служите за сигурност и на министерството на отбраната, за да организират мисия за защита на президента Янукович и той да бъде изведен от Украйна.
Заседанието приключило около 7 ч. сутринта и накрая Путин казал на колегите си: "Принудени сме да започнем работа, целяща да върне Крим към руската територия".
Четири дни по-късно проруски командоси поемат контрола върху парламента в Крим, който свиква набързо депутатите си, за да гласуват в подкрепа на правителство, благосклонно настроено към Москва и да организират референдума за присъединяването.