Хиляди румънци се събраха отново тази вечер пред сградата на правителството в Букурещ, след като правителство обяви, че не отстъпва и отказва да оттегли постановлението, декриминализиращо някои корупционни престъпления.
По информация на Ройтерс на протеста са излезли около 80 000 души.
Демонстрациите срещу промените в наказателното производство продължават вече пето денонощие. Решението на кабинета предизвика гневни реакции както в цялата страна, така и в европейските институции.
Тази вечер площадът беше залят от хора, които скандираха „Крадци” и "Червена чума" и настояваха спорните предложения да се оттеглят, предаде специалният пратеник на bTV в румънската столица Нели Тодорова.
Ситуацията е по-спокойна от вчера. Имаше опити за създаване на напрежение, но бяха предотвратени. Наложи се полицията да изведе някои провокатори.
Имаше обаче и много майки, довели децата си, за да демонстрират, че искат да изразят мнението си мирно. Някои от тях подаряваха цветя на полицаите.
Поне за момента няма индикация от страна на управляващите да се вслушат в недоволството на румънците.
Хората са сигурни, че едва ли ще бъдат чути. Те смятат, че единственият начин е Европа да натисне управляващите, за да се откажат от спорните текстове.
Неофициално се появиха информации, че следващата стъпка ще е закриване на антикорупционната служба или прехвърлянето й към друга структура.
Очаква се протестите да продължат поне още няколко дни.
Премиерът Сорин Гриндяну днес отхвърли призивите за оставка и заяви, че ръководството на неговата Социалдемократическа партия е потвърдило единодушно подкрепата си към него. И Гриндяну, и лидерът на социалдемократите Ливиу Драгня казаха, че няма да оттеглят спорното постановление.
Европа реагира остро. На спешен дебат в Европарламента Еврокомисията предупреди, че ще спре парите за Румъния, ако спорните текстове не бъдат отменени.
„Комисията е пряко заинтересувана, защото законодателните промени, ако бъдат приети, ще повлияят на изплащането на европейските фондове в Румъния. Така че трябва да бъдем много внимателни и да оценим това”, каза зам.-председателят на ЕК Франс Тимерманс.
Румънският президент Клаус Йоханис не закъсня и сезира Конституционния съд.
Министърът на търговията в знак на несъгласие подаде оставка, а правосъдният министър, който внесе спорните промени, изненадващо прехвърли правомощията си на държавния секретар.